Incl. VAT: £143.19

Key Features:
| Brand | Dreytek |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Power plug type | Desk/Wall |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Placement | Desk, Table, Shelf |
| Product colour | White |
| Full duplex | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| VLAN support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Wi-Fi roaming | Yes |
| Band steering | Yes |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| Smart mesh system | Yes |
| Cloud services supported | Draytek VigorACS |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 600 Mbit/s |
| Fit AP mode features | 802.11k & 802.11v smart roaming, Mesh networking, WDS zero-configuration deployment, Wireless distribution system (WDS) |
| BeamForming | Yes |
| Operating system installed | DrayOS |
| Number of SSID supported | 16 |
| Auto Wireless Distribution System (WDS) | Yes |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSID, WPA, WPA2, WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, WPA3, WPA3-Enterprise, WPS |
| MAC address filtering | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Service Set Identifier (SSID) features | Hidden SSID, Multiple SSIDs, SSID broadcast, SSID broadcast on/off |
| Management protocols | TR-069 |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | Dual stack IPv4/IPv6 |
| Interface | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power consumption (max) | 12 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Desk, Table, Shelf |
| Product colour | White |
| LED indicators | LAN, System |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 4.9 dBi |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | No |
| PSTI certified | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| PSTI certified | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| LED indicators | LAN, System |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Fast roaming | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Batch upgrade | Yes |
| Local AP management | Telnet |
| Width | 110 mm |
| Depth | 110 mm |
| Weight | 405 g |
| Height | 153 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Rack mounting | No |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | WLAN access point mount |
| Compatibility | Aruba 510 Series, Aruba 530 Series, Aruba 550 Series Campus Access Points |
| Width | 142 mm |
| Depth | 0 mm |
| Height | 142 mm |
| Weight | 208.7 g |
Incl. VAT: £136.62
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | WLAN access point mount |
| Compatibility | AP-270 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Incl. VAT: £132.60
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | WLAN access point mount |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Poduct colour | white |
| Compatibility | AP-270 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | AP-270 |
Incl. VAT: £63.16
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Radio access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Form Factor | External - indoor |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power Consumption | 15.6 W |
|
Ethernet LAN data rates |
10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Antenna type | Internal |
|
Power over Ethernet (PoE) |
Yes |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Radio access point |
| Wifi Technology | Wifi 6 |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power consumption | 23.3 W |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Maximum data transfer rate | 3550 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 1148 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| USB connector type | USB Type-A |
| Antenna type | External |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 6 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption (max) | 15.6W |
| Product colour | Grey |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| Operating modes | Auto |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Bandwidth | 5 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| Internal | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Bandwidth | 5 GHz |
| I/O ports | 1 RJ-45 autosensing 10/100/1000 port (IEEE 802.3 Type 10BASE-T, IEEE 802.3u Type 100BASE-TX, IEEE 802.3ab Type 1000BASE-T);Duplex: 10BASE-T/100BASE-TX: half or full; 1000BASE-T: full only; 1 RS-232C serial console port; Included |
| RS-232 interface | Yes |
| Internal RJ-45 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Operating modes | Auto |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1300 Mbit/s |
| Bandwidth | 5 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| Power supply | 11 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Internal | Yes |
| Antennas quantity | 3 |
| Antenna gain level (max) | 2 dBi |
| Antenna | Three RP-SMA; 2 dBi dual-band omnidirectional; 3 external antennas |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Width | 139.7 mm |
| Depth | 33 mm |
| Weight | 2 kg |
| Height | 127 mm |
| Antenna | Three RP-SMA; 2 dBi dual-band omnidirectional; 3 external antennas |
| I/O ports | 1 RJ-45 autosensing 10/100/1000 port (IEEE 802.3 Type 10BASE-T, IEEE 802.3u Type 100BASE-TX, IEEE 802.3ab Type 1000BASE-T);Duplex: 10BASE-T/100BASE-TX: half or full; 1000BASE-T: full only; 1 RS-232C serial console port; Included |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Radio access point |
| Wifi Technology | Wifi 6 |
| Form Factor | Wall / ceiling mountable |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power Consumption | 18 W |
| Product Description | HPE Networking Instant On AP25 (EU) - radio access point - Wi-Fi 6, Bluetooth - cloud-managed |
| Form Factor | Wall / ceiling mountable - indoor |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, Bluetooth LE, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (5 GHz): 4.8 Gbps Maximum data rate (2.4 GHz): 574 Mbps Aggregate bandwidth: 5.3 Gbps |
| Included Accessories | Wall/ceiling rail mounting clip |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Power | 12 V |
| Weight | 1.18 kg |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Line Coding Format | 1024 QAM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, Bluetooth LE, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Spread Spectrum Method | OFDMA |
| Network / Transport Protocol | PPPoE |
| Cloud-Managed | Yes |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Performance | Maximum data rate (5 GHz): 4.8 Gbps Maximum data rate (2.4 GHz): 574 Mbps Aggregate bandwidth: 5.3 Gbps |
| Status Indicators | Status, reset |
| Features | Wall mountable, static IP mode, Trusted Platform Module (TPM), reset button, Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, security lock slot (cable lock sold separately), Advanced Cellular Coexistence (ACC), MU-MIMO technology, 4x4:4 streams, 4x4:4 MU-MIMO technology, 2-factor authentication, security slot (Kensington security lock compatible), Bluetooth (BLE) clients support, Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA), Target Wait Time (TWT), Smart Mesh technology, 160MHz bandwidth support, BSS Coloring, Target Wake Time (TWT), multi-site management |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, Wi-Fi CERTIFIED 6 |
| Included Accessories | Wall/ceiling rail mounting clip |
| MTBF | 76 years |
| Compliant Standards | EN 60601-1-2, EN 60601-1-1 |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
Incl. VAT: £221.88
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Radio access point |
| Wifi Technology | Wifi 6 |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power consumption | 16 W |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz |
| USB connector type | USB Type-A |
|
Antenna type |
External |
| Placement | Ceiling |
| Power over Ethernet (PoE) | YES |
Available on Backorder
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 5 |
| Power consumption (max) | 13 W |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Reset button | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1300 Mbit/s |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Security algorithms | WPA2, WPA3 |
| Web-based management | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 12 V |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Status |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.8 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Status |
| Width | 167 mm |
| Depth | 34 mm |
| Weight | 483 g |
| Height | 167 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Available on Backorder