SKU: DAP-X2810
Get Instant Price
SKU: VAP1060C-K
Get Instant Price
SKU: R6M51A#ACC
Get Instant Price
SKU: S1T43A
Get Instant Price
SKU: JW811A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Wireless Access Points |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Bandwidth | 5 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3ac |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| Width | 182 mm |
| Depth | 180 mm |
| Weight | 620 g |
| Height | 48 mm |
Get Instant Price
SKU: JW797A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power consumption (max) | 14.4 W |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Transmitting power | 21 dBmW |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, WEP, WPA, WPA2, WPS |
| USB connector type | USB Type-A |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Power consumption (typical) | 12.7 W |
| Placement | Wall |
| Antenna type | Internal |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 5.7 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Width | 182 mm |
| Depth | 180 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 650 g |
Get Instant Price
SKU: JW801A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Power Consumption | 25 W |
| Product Description | HPE Aruba AP-335 - radio access point - Wi-Fi 5 |
| Device Type | Radio access point |
| Form Factor | In-ceiling |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Power | DC 48 V |
| Dimensions (WxDxH) | 22.5 cm x 22.4 cm x 5.2 cm |
| Weight | 1.15 kg |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |
| Device Type | Radio access point |
| Width | 22.5 cm |
| Depth | 22.4 cm |
| Height | 5.2 cm |
| Weight | 1.15 kg |
| Data Transfer Rate | 1733 Mbps |
| Line Coding Format | CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Spread Spectrum Method | OFDM, DSSS |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Status Indicators | System, status |
| Features | Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DFS support, reset button, Maximum Ratio Combining (MRC), Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Energy Efficient Ethernet, Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blocking Code (STBC), Advanced Cellular Coexistence (ACC), cyclic shift diversity (CSD), Aruba Beacons Bluetooth Low-Energy (BLE) technology |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac |
| Antenna | Internal |
| Antenna Qty | 12 |
| Directivity | Omni-directional |
| Power Over Ethernet (PoE) Supported | PoE |
| Voltage Required | DC 48 V |
| Service & Support | Limited warranty - lifetime |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Humidity Range Operating | 5 - 95% (non-condensing) |
Get Instant Price
SKU: JX954A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Wireless access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11h, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Transmitting power | 21 dBmW |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 380 g |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 590 g |
Get Instant Price
SKU: JX966A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Radio access point |
| Wifi Technology | Wifi 5 |
| Form Factor | External |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Colour | White |
| Power Consumption | 12.5 W |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | YES |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Width | 165 mm |
| Depth | 165 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 807 g |
Get Instant Price