SKU: EAP115
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EAP613
In Stock
Excl. VAT: £77.05
Incl. VAT: £92.46
Incl. VAT: £92.46
SKU: EAP783
In Stock
Excl. VAT: £410.39
Incl. VAT: £492.47
Incl. VAT: £492.47
SKU: EAP683 LR
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: EAP620 HD
In Stock
Excl. VAT: £107.69
Incl. VAT: £129.22
Incl. VAT: £129.22
SKU: CPE210
In Stock
Excl. VAT: £34.50
Incl. VAT: £41.40
Incl. VAT: £41.40
SKU: CPE510
In Stock
Excl. VAT: £45.48
Incl. VAT: £54.58
Incl. VAT: £54.58
SKU: EAP660 HD
In Stock
Excl. VAT: £189.75
Incl. VAT: £227.70
Incl. VAT: £227.70
SKU: EAP265 HD
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: TL-WA801N
In Stock
Get Instant Price
SKU: TL-WA1201
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: UAP-XG
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 7 |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| power consumption | 31W |
| Power plug type | Type-c |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal | Yes |
| Number of users | 1500 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 1733 Mbit/s |
| Number of users | 1500 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1733 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 940 Mbit/s |
| Security algorithms | AES, TKIP, WEP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Output voltage | 44 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Reset button | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Width | 228 mm |
| Depth | 228 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 50 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
In Stock
Excl. VAT: £370.15
Incl. VAT: £444.19
Incl. VAT: £444.19