SKU: US-8-150W
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Power consumption (max) | 130 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Cables included | 400 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| Throughput | 14.88 Mpps |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Data, Link, PoE, Speed |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Processor frequency | 400 MHz |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Data, Link, PoE, Speed |
| Power consumption (max) | 150 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power over Ethernet (PoE) voltage range | 50 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 34.2 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 150 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 204 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Mounting brackets included | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Mounting brackets included | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
Get Instant Price