Available on Backorder
Incl. VAT: £27.60
Incl. VAT: £29.31
Incl. VAT: £81.42
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £25.92
Key Features:
| Brand | Netgear |
| Product type | Network Switches |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 23 W |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 8.81 W |
| Input current | 0.041666667 |
| Power source | AC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Packet forwarding rate (1 Gbps) | 1448000 pps |
| Jumbo frames | 9216 |
| Latency (1 Gbps) | 4 µs |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 96 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Heat dissipation | 7866 BTU/h |
| Width | 440 mm |
| Depth | 204 mm |
| Height | 43.2 mm |
| Weight | 3.15 kg |
Incl. VAT: £310.89
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder