SKU: JL805A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 12 |
| Product colour | white |
| Power consumption (max) | 160 W |
| Form Factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 238 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 7.4 µs |
| Latency (1 Gbps) | 4.2 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.1 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 320 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Authentication | Port-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 FIB entries | 512 |
| IPv4 FIB entries | 512 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 350.5 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
In Stock
Excl. VAT: £542.87
Incl. VAT: £651.44
Incl. VAT: £651.44
SKU: JL806A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 24 |
| Product colour | White |
| Power consumption (max) | 80W |
| Form Factor | 1U |
| Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Auto-sensing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 32 |
| IPv4 FIB entries | 32 |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 95 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 4.4 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.2 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.1 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Authentication | Port-based authentication |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 FIB entries | 32 |
| IPv4 FIB entries | 32 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 350.5 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| IPv6 FIB entries | 32 |
| IPv4 FIB entries | 32 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
In Stock
Excl. VAT: £368.59
Incl. VAT: £442.30
Incl. VAT: £442.30
SKU: JL814A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L2 |
| Product colour | White |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 40.2 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 77.37 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 5.2 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.8 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 443 mm |
| Depth | 253 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.54 kg |
| Form factor | 1U |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
In Stock
Excl. VAT: £210.88
Incl. VAT: £253.06
Incl. VAT: £253.06
SKU: CRS504-4XQ-OUT-EU
In Stock
Excl. VAT: £674.30
Incl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £809.16
SKU: CRS504-4XQ-OUT-UK
In Stock
Excl. VAT: £674.30
Incl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £809.16
SKU: CRS518-16XS-2XQ-RM
Key Features:
| Brand | MikroTik |
| Product Type | Network switch |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Console port | RJ-45 |
| QSFP28 ports quantity | 2 |
| SFP28 ports quantity | 16 |
| Switching capacity | 1200 Gbit/s |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Power consumption (max) | 95 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power consumption (typical) | 45 W |
| Power source | AC |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
In Stock
Excl. VAT: £1,132.95
Incl. VAT: £1,359.54
Incl. VAT: £1,359.54
SKU: CRS304-4XG-IN
In Stock
Excl. VAT: £144.42
Incl. VAT: £173.30
Incl. VAT: £173.30
SKU: CRS309-1G-8S+IN
In Stock
Excl. VAT: £192.66
Incl. VAT: £231.19
Incl. VAT: £231.19
SKU: CRS354-48G-4S+2Q+RM
In Stock
Excl. VAT: £416.69
Incl. VAT: £500.03
Incl. VAT: £500.03
SKU: CRS305-1G-4S+OUT-EU
In Stock
Excl. VAT: £154.13
Incl. VAT: £184.96
Incl. VAT: £184.96
SKU: CSS610-8G-2S+IN
In Stock
Excl. VAT: £97.14
Incl. VAT: £116.57
Incl. VAT: £116.57
SKU: CRS510-8XS-2XQ-IN
In Stock
Excl. VAT: £712.09
Incl. VAT: £854.50
Incl. VAT: £854.50