SKU: 05KFW
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Model Name | Precision 7680 |
| Screen size | 16" WLED 1920x1200Full HD Plus@60 Hz 142 ppi |
| Colour | Grey |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Accelerometer, ambient light sensor |
| Product type | Mobile workstation |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 127 ppi |
| Panel type | WVA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 0.99 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Number of USB ports with PowerShare support | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Power adapter barrel connector | 7.4 mm |
| DC-in jack | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard number of keys | 100 |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| AC adapter power | 240 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 12.3 A |
| DC-in jack | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 2400 Mbit/s |
| Ambient light sensor | Yes |
Get Instant Price
SKU: M6HGP
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Model Name | Precision 7780 |
| Screen size | 16" WLED 1920x1200Full HD Plus@60 Hz 142 ppi |
| Colour | Grey |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Accelerometer, ambient light sensor |
| Graphics card | NVIDIA RTX 3500 Ada |
| Product type | Mobile workstation |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | Full HD |
| Pixel density | 127 ppi |
| Panel type | WVA |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 0.99 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| AC adapter power | 240 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 12.3 A |
| DC-in jack | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Wedge |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 510 |
| Width | 398 mm |
| Depth | 265 mm |
| Height (front) | 2.6 cm |
| Height (rear) | 2.67 cm |
| Weight | 3.02 kg |
Get Instant Price
New NOB
New NOB
SKU: CJDX-64GB
Key Features:
| RAM | 64 GB |
| Storage | 2 TB SSD |
| Processor | Intel® Core™ i9 |
| Brand | DELL |
| Model | DELL Precision 7780 |
| Screen Size | 17.3 |
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £2,595.00 Ex VAT