SKU: 8JD10
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | DELL Precision 7680 |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD+ |
| Pixel density | 142 ppi |
| Panel type | WLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 54.16736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Bus type | DMI4 |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | i7-13850HX |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Memory form factor | CAMM module |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX 2000 Ada |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio chip | Realtek ALC3281 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 0.92 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 2400 Mbit/s |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Power adapter barrel connector | 7.4 mm |
| DC-in jack | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | German |
| Operating system language | Multilingual |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | No Microsoft Office License Included 30 day Trial Offer Only |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 83 Wh |
Get Instant Price
SKU: 7T2CG
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Accelerometer, ambient light sensor |
| Graphics card | NVIDIA RTX 3500 Ada |
| Product type | Mobile workstation |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Introduction year | 2023 |
| HD type | Full HD+ |
| Pixel density | 142 ppi |
| Panel type | WLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Keyboard number of keys | 100 |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| PAIA version | 1.3.2, 2022 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 65.791 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 386.33 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 16.322 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2.06 |
| Cables included | AC |
Get Instant Price
SKU: CM2DV
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core i9 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Model Name | Precision 7680 |
| Special feature | Accelerometer, ambient light sensor |
| Graphics card | NVIDIA RTX 3500 Ada |
| Product type | Mobile workstation |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Introduction year | 2023 |
| HD type | Full HD+ |
| Pixel density | 142 ppi |
| Panel type | WLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 54.16736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 93 Wh |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery voltage | 11.55 V |
| Fast charging | Yes |
| Battery weight | 410 g |
| Width | 356 mm |
| Depth | 258.3 mm |
| Height (front) | 2.23 cm |
| Height (rear) | 2.32 cm |
| Weight | 2.6 kg |
Get Instant Price
SKU: MKXTJ
Key Features:
| Ram | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core i9 |
| Product type | Laptop |
| Brand | Dell |
| Product type | Mobile workstation |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| HD type | Full HD+ |
| Pixel density | 142 ppi |
| Panel type | WLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 54.16736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard number of keys | 100 |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | German |
| AC adapter power | 240 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 12.3 A |
| AC adapter output voltage | 19.5 V |
| DC-in jack | Yes |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 471 |
| Width | 356 mm |
| Depth | 258.3 mm |
| Height (front) | 2.23 cm |
| Height (rear) | 2.32 cm |
| Weight | 2.6 kg |
Get Instant Price
SKU: MVHK0
Get Instant Price
SKU: 1D7FF
Get Instant Price
SKU: 5FC3H
Get Instant Price
SKU: DN7JN
Get Instant Price
SKU: W12W0
Get Instant Price
SKU: 7XX6G
Get Instant Price
SKU: 8GXGT
Get Instant Price