SKU: 82XR004FUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Optical drive type | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Compliance certificates | RoHS |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 257 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 1.84 cm |
| Weight | 1.74 kg |
Get Instant Price
SKU: 83ER00G4UK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 16.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability compliance | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 7.6 h |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Continuous video playback time | 12 h |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 359.3 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.62 kg |
Get Instant Price
SKU: 82XF0040UK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | LENOVO |
| Series | IDEAPAD |
| Colour | Abyss Blue |
| Weight | 1.89 kg |
| Dimensions | (WxDxH) 356 mm x 251 mm x 16.9 mm |
| Card Reader | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Wireless Lan | Yes |
| USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | 1 |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home |
| Most Suitable For | Everyday Use |
| Laptop Battery Capacity | 75.4 Wh |
Get Instant Price
SKU: ZAAF0033SE
Key Features:
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Processor | Tiger |
| Brand | Lenovo |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 320 cd/m² |
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| HD type | WUXGA |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Panel type | IPS |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Storage media | eMMC |
| Graphics card family | ARM |
| Graphics card | Mali-G52 3EE |
| Graphics card cores | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of microphones | 1 |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Auto focus | Yes |
| Operating system installed | Android 11 |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Browsing time (Wi-Fi) | 9 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Standby time | 672 h |
| Continuous video playback time | 10 h |
| Continuous audio playback time | 64 h |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Battery included | Yes |
| Width | 239.8 mm |
| Depth | 158.6 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 460 g |
Get Instant Price