Incl. VAT: £567.41
Incl. VAT: £408.50
Available on Backorder
Available on Backorder
Available on Backorder
Incl. VAT: £450.53
Incl. VAT: £213.47
Available on Backorder
Incl. VAT: £31.81
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Forwarding rate | 77.376 Mpps |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | LAN, System |
| Housing material | Steel |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | LAN, System |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.9 kg |
Incl. VAT: £369.03
Incl. VAT: £1,049.40
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 33 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 9 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 3.5 Gbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 1700 MHz |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A57 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Power consumption (max) | 33 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| DC input voltage | 12 V |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3.9 kg |
Incl. VAT: £364.68