SKU: US-48-500W
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 140 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Power consumption (max) | 500 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 104.16 Mpps |
| Switching capacity | 140 Gbit/s |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Reset button | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Noise level | 48 dB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Power consumption (max) | 500 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 34.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 485 mm |
| Depth | 374.6 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Weight | 5.3 kg |
Get Instant Price