SKU: C9300-48S-M
Get Instant Price
SKU: C9300-48P-M
Get Instant Price
SKU: C9300-48T-M
Get Instant Price
SKU: C9300-48U-M
Get Instant Price
SKU: C9300-48UXM-M
Get Instant Price
SKU: C9300-48UN-M
Get Instant Price
SKU: C9300X-48TX-M
Get Instant Price
SKU: C9300X-48HX-M
Get Instant Price
SKU: C9300X-48HXN-M
Get Instant Price
SKU: ECS-Aggregation
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 48 |
| Power consumption (max) | 340 W |
| Switch type | Managed |
| Multicast support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 0 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| QSFP28 ports quantity | 6 |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Switching capacity | 3600 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 2300 Mpps |
| Throughput | 1800 Gbit/s |
| Loop protection | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 340 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Number of power supply units | 2 |
| Power source | AC |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 496 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 9.9 kg |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| LED indicators | Yes |
Get Instant Price
SKU: Pro-XG-24-POE
Get Instant Price
SKU: USW-Pro-48
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 48 |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| VLAN support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Forwarding rate | 130.944 Mpps |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC ETSI300-019-1.4 |
| Backlight display | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Certification | CE, FCC, IC ETSI300-019-1.4 |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 5.22 A |
| DC input voltage | 11.5 V |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4 kg |
| User guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| User guide | Yes |
Get Instant Price