SKU: A26THEA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 840 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | AMD Radeon 780M |
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Colour sensor | Yes |
| Front camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | RZ616 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 200 |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 224.5 mm |
| Height (front) | 9 mm |
| Height (rear) | 1.63 cm |
| Weight | 1.42 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,166.67
Incl. VAT: £1,400.00
Incl. VAT: £1,400.00
SKU: 48R39EA#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 845 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 72% |
| Number of microphones | 3 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Width | 323.4 mm |
| Depth | 214.6 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.37 kg |
In Stock
Excl. VAT: £381.63
Incl. VAT: £457.95
Incl. VAT: £457.95