SKU: 8A4U4EA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB |
| Screen size | 14 Inches |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 840 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Up to 4.4 GHz,Anti-glare panel |
| Graphics card | Intel Graphics |
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Colour sensor | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98123E+11 |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 224.3 mm |
| Height (front) | 1.16 cm |
| Height (rear) | 1.61 cm |
| Weight | 1.41 kg |
Get Instant Price
SKU: 9G175ET#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 840 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Tilt, swivel, pivot |
| Graphics card | Intel Graphics |
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Colour sensor | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | CE, GS mark, RoHS, VCCI |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98415E+11 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Compliance certificates | CE, GS mark, RoHS, VCCI |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 224.3 mm |
| Height (front) | 1.16 cm |
| Height (rear) | 1.61 cm |
| Weight | 1.41 kg |
Get Instant Price
SKU: 9M4C2AT
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 840 |
| Colour | Black + Silver |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Tilt, swivel, pivot |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | L3 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 19.2 mm |
| Weight | 1.36 kg |
Get Instant Price
SKU: 2U4J2AW
Get Instant Price