SKU: 8A4T5EA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Screen size | 13.3 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 830 |
| Colour | Pike silver |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Graphics |
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 33.8 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 155U |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Colour sensor | Yes |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive type | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Width | 300.1 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height (front) | 9.9 mm |
| Height (rear) | 1.59 cm |
In Stock
Excl. VAT: £1,087.12
Incl. VAT: £1,304.54
Incl. VAT: £1,304.54
SKU: 8A4T6EA#ABU
Key Features:
Get Instant Price
SKU: 8A472EA#ABU
Get Instant Price