SKU: 48R36EA#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Screen size | 13.3 Inches |
| Brand | HP |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Special feature | HP Fast Charge,Affordable Productivity Laptop |
| Graphics card | Intel Iris X Graphics |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Introduction year | 2021 |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 33.8 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:09 |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Configurable TDP-down frequency | 0.9 GHz |
| Processor cache type | L3 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 3 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera signal format | 720p |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Thunderbolt technology | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Collaboration Keyboard |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (3 years) |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Width | 307.6 mm |
| Depth | 204.5 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.24 kg |
In Stock
Excl. VAT: £403.13
Incl. VAT: £483.75
Incl. VAT: £483.75
SKU: 6T159EA#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Screen size | 13.3 Inches |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Fingerprint Sensor |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | L3 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Hall sensor | No |
| Island-style keyboard | No |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 51 Wh |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Power management | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Compliance certificates | GS mark |
| Package width | 69 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 449 mm |
| Stylus pen | No |
In Stock
Excl. VAT: £499.88
Incl. VAT: £599.85
Incl. VAT: £599.85