SKU: A23F5EA#ABU
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 640 |
| Colour | Black |
| Graphics card | Intel Arc Graphics |
| Colour name | Pike silver aluminum |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor model | 155H |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI datatype support on NPU | FP16, FP32, Int8 |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| ECC | No |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Pointing device | Clickpad |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98415E+11 |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Compliance certificates | CE, GS mark, RoHS, VCCI |
| Depth | 224.4 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Weight | 1.39 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,498.88
Incl. VAT: £1,798.65
Incl. VAT: £1,798.65
SKU: 9Y720ET#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Screen size | 14 Inches |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Colour name | Pike silver aluminum |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Battery weight | 181.83 g |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Nano |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Compliance certificates | CCC, CECP |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 321.9 mm |
| Depth | 213.9 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.41 kg |
Get Instant Price