SKU: 82SB000CUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Onyx Grey |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Gaming |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Country of origin | China |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 7.8 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Compliance certificates | RoHS |
| Width | 359.6 mm |
| Depth | 266.4 mm |
| Height | 21.8 mm |
| Weight | 2.31 kg |
Get Instant Price
SKU: 83ER00G4UK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Polycarbonate (PC), Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 16.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability compliance | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 7.6 h |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Continuous video playback time | 12 h |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 359.3 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.62 kg |
Get Instant Price