SKU: MX2H3B/A
Key Features:
| RAM | 24 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Apple M4 |
| Screen size | 14 inches |
| Colour name | Black |
| Product type | MacBook |
| Pixel density | 254 ppi |
| Panel type | Mini LED |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 3024 x 1964 pixels |
| Display diagonal | 36.1 cm (14.2") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card cores | 16 |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Memory bandwidth (max) | 273 GB/s |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| Number of microphones | 3 |
| Audio formats supported | AAC, ALAC, FLAC, MP3 |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Built-in microphone | Yes |
| Intel® Evo™ Platform Verified | No |
| Video encode engine | Yes |
| Video decode engine | Yes |
| AC adapter power | 70 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Width | 312.6 mm |
| Depth | 221.2 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,557.57
Incl. VAT: £1,869.08
Incl. VAT: £1,869.08
SKU: 83GS00DKUK
Get Instant Price
New
New
SKU: HN7306WV-LX012W
Key Features:
| Brand | Asus |
| Model Name | Notebook - 2-in-1 - flip design |
| Screen size | 13.3"OLED touchscreen 2880x1800 3K @ 60 Hz |
| Colour | Nano black |
| Hard disk size | 1 TB SSD - NVMe |
| CPU model | AMD Ryzen AI 9 HX 370 / 2 GHz |
| RAM memory | 24 GB LPDDR5X |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | Glossy, Corning Gorilla glass |
| Graphics card | NVIDIA GeForce RTX 4060 AMD Radeon 890M |
| Design | |
| Colour name | Nano Black |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Performance |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Display | |
| HD type | 3K |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | OLED |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR True Black 500 |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 500 cd/m² |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | 370 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 24 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 HX |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 80 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2230 (22 x 30 mm) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 890M |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio system | Smart Amp |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Performance | |
| Repairability index | 9.4 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad + DialPad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Three-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2025. |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Performance |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Repairability index | 9.4 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 73 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 200 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 10:00 AM |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 298.2 mm |
| Depth | 209.9 mm |
| Height (front) | 1.58 cm |
| Height (rear) | 1.77 cm |
| Weight | 1.38 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.67 kg |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Stylus pen | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Smart Amp |
| AC adapter included | Yes |
| Country of origin | China |
Get Instant Price
New
New
SKU: G835LW-SA038W
Get Instant Price
SKU: 83DV00K6UK
Key Features:
| RAM | 24 GB |
| Storage | 1 TB |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model name | LOQ 3 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Colour | Grey |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| AC adapter power | 230 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 359.9 mm |
| Depth | 258.7 mm |
| Height (front) | 2.19 cm |
| Height (rear) | 2.39 cm |
| Weight | 2.38 kg |
Get Instant Price
SKU: MC6C4B/A
Key Features:
| RAM | 24 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Apple M4 |
| Screen size | 13 inches |
| Product type | MacBook |
| Colour name | Midnight |
| Pixel density | 224 ppi |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1664 pixels |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Mobile network connection | No |
| Mobile network generation | Not supported |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 53.8 Wh |
| Continuous video playback time | 18 h |
| Fast charging | Yes |
| Browsing time (Wi-Fi) | 15 h |
| AC adapter power | 35 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 30 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 70 W |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Maximum shipping altitude | 10500 m |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Width | 304.1 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 11.3 mm |
| Weight | 1.24 kg |
Get Instant Price
SKU: MX2T3B/A
Key Features:
| RAM | 24 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Apple M4 |
| Screen size | 16 inches |
| Colour name | silver |
| Product type | MacBook |
| Panel type | Mini LED |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 3456 x 2234 pixels |
| Display diagonal | 41.1 cm (16.2") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| AC adapter power | 140 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, BFR, Mercury, PVC |
| Width | 355.7 mm |
| Depth | 248.1 mm |
| Height | 16.8 mm |
| Weight | 2.14 kg |
Get Instant Price