SKU: IE-3300-8T2S-E
In Stock
Excl. VAT: £2,835.11
Incl. VAT: £3,402.13
Incl. VAT: £3,402.13
SKU: IE-3100-8T2C-E
In Stock
Excl. VAT: £1,305.89
Incl. VAT: £1,567.06
Incl. VAT: £1,567.06
SKU: MSM4214X-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £1,118.68
Incl. VAT: £1,342.42
Incl. VAT: £1,342.42
SKU: GSM4212PX-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £903.15
Incl. VAT: £1,083.78
Incl. VAT: £1,083.78
SKU: XS508TM-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £734.56
Incl. VAT: £881.47
Incl. VAT: £881.47
SKU: GSM4210PX-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £683.70
Incl. VAT: £820.44
Incl. VAT: £820.44
SKU: MS510TXUP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £553.02
Incl. VAT: £663.63
Incl. VAT: £663.63
SKU: GSM4212P-100EUS
Key Features:
| Brand | Netgear |
| Product type | Network Switches |
| Multicast support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 multicast entries | 2000 |
| IPv4 multicast entries | 2000 |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Number of VLANs | 4093 |
| Jumbo frames | 12000 |
| Throughput | 17.86 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 2.27 µs |
| Packet buffer memory | 16 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 24 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Processor frequency | 1250 MHz |
| Noise level | 30.06 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 778769 h |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 multicast entries | 2000 |
| IPv4 multicast entries | 2000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | PoE, Power, Status |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (typical) | 163.9 W |
| Width | 440 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.2 mm |
| Weight | 2.85 kg |
In Stock
Excl. VAT: £483.75
Incl. VAT: £580.50
Incl. VAT: £580.50
SKU: UDM-PRO-MAX
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 8 |
| Power consumption | 60 W |
| Ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 9 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 1 |
| Power connector | DC-in jack |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 1 |
| VLAN support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| 10G support | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Virtual LAN features | IP subnet–based VLAN |
| IGMP proxy | Yes |
| Throughput | 5 Gbit/s |
| IGMP proxy | Yes |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | No |
| LED indicators | Activity, Error, Link, Ready |
| Housing material | Aluminium, Galvanized steel |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A57 |
| Stackable | No |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 0.083333333 |
| DC input voltage | 12 V |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | IP subnet–based VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| User guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Sustainability compliance | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | No |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Housing material | Aluminium, Galvanized steel |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, Error, Link, Ready |
| Rack mount kit | Yes |
| User guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £448.50
Incl. VAT: £538.20
Incl. VAT: £538.20
SKU: GSM4210PD-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £439.77
Incl. VAT: £527.73
Incl. VAT: £527.73
SKU: MS510TXM-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £418.66
Incl. VAT: £502.39
Incl. VAT: £502.39
SKU: USW-Pro-XG-8-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 155 W |
| Ports type | Ethernet (100/1000/10000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Power connector | DC-in jack |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Interface-based VLAN, Voice VLAN |
| IPv4 routes | 12000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 200 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 149 Mpps |
| Throughput | 100 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCPv6 snooping |
| Multicast support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | No |
| Power consumption (max) | 220 W |
| Power supply included | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 155 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Interface-based VLAN, Voice VLAN |
| Width | 210.4 mm |
| Depth | 173.8 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | No |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| LED indicators | System |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £386.50
Incl. VAT: £463.80
Incl. VAT: £463.80