SKU: AT-GS910/8-50
In Stock
Excl. VAT: £93.15
Incl. VAT: £111.78
Incl. VAT: £111.78
SKU: IE-3100-8T2C-E
In Stock
Excl. VAT: £1,305.89
Incl. VAT: £1,567.06
Incl. VAT: £1,567.06
SKU: IE-3300-8T2S-E
In Stock
Excl. VAT: £2,835.11
Incl. VAT: £3,402.13
Incl. VAT: £3,402.13
SKU: C1200-8T-D
In Stock
Excl. VAT: £143.41
Incl. VAT: £172.09
Incl. VAT: £172.09
SKU: MS120-8-HW
In Stock
Excl. VAT: £74.87
Incl. VAT: £89.84
Incl. VAT: £89.84
SKU: CBS110-8T-D-UK
In Stock
Excl. VAT: £42.44
Incl. VAT: £50.92
Incl. VAT: £50.92
SKU: DGS-1008D/B
In Stock
Get Instant Price
SKU: VSP2100-K
Key Features:
| Brand | DreyTek |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Form factor | 1U |
| Power consumption | 164.3 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor Router Switch |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | MAC address-based VLAN, Port-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black, Silver |
| Rack mounting | Yes |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Virtual LAN features | MAC address-based VLAN, Port-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Jumbo frames | 9000 |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP server, DHCPv6 snooping |
| Multicast support | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor Router Switch Management, IPv4 & IPv6 Dual-Stack, (CLI) via SSH/Telnet, OpenVPN Client, SNMP, SNTP, LLDP |
| Reset button | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black, Silver |
| LED indicators | PoE |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | PoE |
| Power consumption (max) | 164.3 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 140 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Width | 319 mm |
| Depth | 208 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.61 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £155.88
Incl. VAT: £187.05
Incl. VAT: £187.05
SKU: JL680A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | White |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 11 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Active link detection | Yes |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 32 |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 14.88 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 5.2 µs |
| Latency (1 Gbps) | 3 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Loop protection | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | SDRAM / Flash |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Fanless | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4093 |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 159.5 mm |
| Height | 159.5 mm |
| Weight | 1.16 kg |
| Form factor | 1U |
In Stock
Excl. VAT: £113.08
Incl. VAT: £135.70
Incl. VAT: £135.70
SKU: GS108E-300PES
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: GS108E-300UKS
In Stock
Excl. VAT: £23.00
Incl. VAT: £27.60
Incl. VAT: £27.60