SKU: AFI-ALN-R
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Memory card slot(s) | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1148 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| 5G | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Memory card slot(s) | No |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Security algorithms | WPA2 |
| Guest access | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Indication light | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 110 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 250 mm |
| Depth | 110 mm |
In Stock
Excl. VAT: £180.50
Incl. VAT: £216.60
Incl. VAT: £216.60
SKU: CRS304-4XG-IN
In Stock
Excl. VAT: £144.42
Incl. VAT: £173.30
Incl. VAT: £173.30
SKU: AFi-R
Key Features:
| Brand | AmpliFi |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | white |
| Dimensions | 99.5 x 97.8 x 99.6 mm (3.9 x 3.9 x 3.9") |
| Weight | 410 g (14.5 oz) |
| Networking Interface | WiFi |
| (1) GbE RJ45 WAN | |
| (4) GbE RJ45 LAN | |
| Max. Power Consumption | 11W |
| ESD/EMP Protection | ± 24kV Air/Contact |
| Max. TX Power | 26 dBm |
| Radios | 2 |
| MIMO Chains | 6 |
| Speed | 1750 Mbps |
| Antennas | (1) Dual-Band Antenna, Tri-Polarity |
| Display | 40.6 mm (1.6") Diagonal, 240 x 240, 212 ppi, G+F Touch, Full Color |
| Buttons | Reset |
| Operating Temperature | -10 to 55° C (14 to 131° F) |
| Operating Humidity | 5 to 95% Noncondensing |
| Certifications | FCC, CE, IC |
| WiFi Standards | 802.11ac |
| Power Save | Supported |
| Wireless Security | WPA2-PSK AES/TKIP |
In Stock
Excl. VAT: £98.50
Incl. VAT: £118.20
Incl. VAT: £118.20
SKU: AFI-HD
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (max) | 5250 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| DC-in jack | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Antenna design | Internal |
| Detachable antenna(s) | No |
| Certification | FCC / CE / IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
In Stock
Excl. VAT: £210.50
Incl. VAT: £252.60
Incl. VAT: £252.60
SKU: AFI-ALN
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Guest access | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Memory card slot(s) | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 1148 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 4800 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Memory card slot(s) | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Security algorithms | WPA2 |
| Guest access | Yes |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black, Green |
| Indication light | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 110 mm |
| Height | 250 mm |
| Depth | 110 mm |
In Stock
Excl. VAT: £210.50
Incl. VAT: £252.60
Incl. VAT: £252.60
SKU: CRS504-4XQ-OUT-UK
In Stock
Excl. VAT: £674.30
Incl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £809.16
SKU: CRS504-4XQ-OUT-EU
In Stock
Excl. VAT: £674.30
Incl. VAT: £809.16
Incl. VAT: £809.16
SKU: XS505M-100EUS
Available on Backorder
Get Instant Price
TP-Link network switch Unmanaged Fast Ethernet (10/100) Power over Ethernet (PoE) Olive (TL-SF1008P)
SKU: TL-SF1008P
In Stock
Excl. VAT: £35.62
Incl. VAT: £42.74
Incl. VAT: £42.74
SKU: TL-SG1008P
In Stock
Excl. VAT: £42.00
Incl. VAT: £50.40
Incl. VAT: £50.40
SKU: UDR
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Routers |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | White |
| Internal memory | 128000 MB |
| Antenna design | Internal |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Processor frequency | 1350 MHz |
| Processor cores | 2 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128000 MB |
| Memory card slot(s) | Yes |
| Processor architecture | ARM Cortex-A53 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 2400 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 600 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2400 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3af |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| USB port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Memory card slot(s) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| MIMO | Yes |
| Security algorithms | WEP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Product type | Tabletop router |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Internal memory | 128000 MB |
| Antenna design | Internal |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna gain level (max) | 4.3 dBi |
| Processor frequency | 1350 MHz |
| Processor cores | 2 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 128000 MB |
| Processor architecture | ARM Cortex-A53 |
| Power supply | 50 W |
| Power source type | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 110 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 184.1 mm |
| Depth | 110 mm |
| Manual | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
Get Instant Price
SKU: IE-3100-4T2S-E
Get Instant Price
