New NOB
New NOB
SKU: UX7
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Internal memory | 3000 MB |
| Data transfer rate | 5.7 Gbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Built-in processor | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Product colour | Black, Grey |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory | 3000 MB |
| Display type | LCM |
| Control display unit | Yes |
| Processor model | Cortex-A53 |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | ARM Cortex |
| Product colour | White |
| Enclosure material | Polycarbonate (PC) |
| DHCP server | Yes |
| Routing protocols | OSPF |
| Networking standards | IEEE 802.1Q |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4, 5, 6 GHz |
| WLAN data transfer rates supported | 1,2,5.5,6,6.5,9,11,12,18,24,36,48,54,300 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless connection | Yes |
| Data transfer rate | 5.7 Gbit/s |
| Load balancing | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, IPSec, PPSK, TLS, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Firewall security | Yes |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 5:00 AM |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Electromagnetic (EMP) protection | Yes |
| Electromagnetic (EMP) protection (air) | 8 kV |
| Electromagnetic (EMP) protection (contact) | 4 kV |
| Weight | 422 g |
| Width | 117 mm |
| Height | 42.5 mm |
| Depth | 117 mm |
| Cables included | LAN (RJ-45), Power |
| AC adapter included | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Built-in processor | Yes |
| Antenna type | Internal |
| WLAN data transfer rates supported | 1,2,5.5,6,6.5,9,11,12,18,24,36,48,54,300 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless connection | Yes |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| AC adapter included | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Status |
| Internal memory | 3000 MB |
| Display type | LCM |
| Display diagonal | 2.44 cm (0.96") |
| Control display unit | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
In Stock
Excl. VAT: £144.50
Incl. VAT: £173.40
Incl. VAT: £173.40
New NOB
New NOB
SKU: NS-5ACL
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £36.21 Ex VAT
New NOB
New NOB
SKU: U6-Plus
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, |
| Power plug type | Desk/Wall |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Transmitting power | 23 dBmW |
| Number of users | 300 user(s) |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Maximum indoor range | 139.35 m |
| Maximum data transfer rate | 2402 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Security algorithms | WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA3-Enterprise |
| Internal RJ-45 ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44 - 57 V |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | IC |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.4 dBi |
| Transmitting power | 23 dBmW |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Certification | IC |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| LED indicators | Yes |
| Width | 160 mm |
| Depth | 160 mm |
| Weight | 338 g |
| Height | 33 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
Get Instant Price
New NOB
New NOB

SALE
SKU: UVC-G4-DOORBELL
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | DoorBell Kit |
| power consumption | 12 W |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Maximum video resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Night vision | Yes |
| Input voltage | 16 - 24 V |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Product colour | Black, White |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Video formats supported | H.264 |
| Reset button | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Maximum video resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Vertical field of view | 114° |
| Horizontal field of view | 138° |
| Diagonal field of view | 155° |
| Connectivity technology | Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Input voltage | 16 - 24 V |
| Power source type | AC |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Black, White |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Bell width | 4.68 cm |
| Bell depth | 2.58 cm |
| Bell height | 11.8 cm |
| Bell weight | 200 g |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Mounting bracket(s) included | Yes |
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £155.19 Ex VAT
New NOB
New NOB

SALE
SKU: UCK-G2-PLUS
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Gateway Controller |
| Internal memory | 3000 MB |
| HDD capacity | 1 TB |
| Power Consumption | 12.95W |
| Built-in processor | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Product colour | Black, Grey |
| Flash memory | 32000 MB |
| Control display unit | No |
| Processor model | APQ8053 |
| HDD capacity | 1 TB |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Black, Grey |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Reset button | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight | 582 g |
| Width | 131.2 mm |
| Height | 27.1 mm |
| Depth | 134.2 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Built-in processor | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Power |
| Internal memory | 3000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Control display unit | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Built-in processor | Yes |
Get Instant Price