SKU: SG3218XP-M2
In Stock
Excl. VAT: £340.42
Incl. VAT: £408.50
Incl. VAT: £408.50
SKU: SG3452XMPP
In Stock
Excl. VAT: £822.77
Incl. VAT: £987.33
Incl. VAT: £987.33
SKU: CRS304-4XG-IN
In Stock
Excl. VAT: £144.42
Incl. VAT: £173.30
Incl. VAT: £173.30
SKU: CRS520-4XS-16XQ-RM
In Stock
Excl. VAT: £1,453.57
Incl. VAT: £1,744.28
Incl. VAT: £1,744.28
SKU: USW-Flex-2.5G-5
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 5 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 25 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Product colour | White |
| Switching capacity | 25 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 18.6 Mpps |
| Throughput | 12.5 Gbit/s |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Power, Progress |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Minimum system requirements | UniFi Network Version 8.4.62 and later |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power plug type | Type A |
| Power supply included | Yes |
| Input current | 1:00 AM |
| DC input voltage | 5 V |
| Power source | AC/DC/PoE |
| Power connector | USB |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 6.4 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Networking features | STP / RSTP with priorities and port-level disable, Egress rate limit |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 117.1 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Weight | 206 g |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, Power, Progress |
| Minimum system requirements | UniFi Network Version 8.4.62 and later |
| AC adapter included | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £41.76
Incl. VAT: £50.11
Incl. VAT: £50.11
SKU: MS305-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £149.43
Incl. VAT: £179.31
Incl. VAT: £179.31
SKU: GS728TP-300EUS
In Stock
Excl. VAT: £251.65
Incl. VAT: £301.98
Incl. VAT: £301.98
SKU: GS728TPP-300EUS
In Stock
Excl. VAT: £331.77
Incl. VAT: £398.12
Incl. VAT: £398.12
SKU: GS316EPP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £213.33
Incl. VAT: £256.00
Incl. VAT: £256.00
SKU: GS316EP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £130.30
Incl. VAT: £156.36
Incl. VAT: £156.36
SKU: GS308EPP-100UKS
In Stock
Excl. VAT: £110.32
Incl. VAT: £132.38
Incl. VAT: £132.38
SKU: USW-Ultra-210W
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 202 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Product colour | White |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Power connector | DC-in jack |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Throughput | 8 Gbit/s |
| Multicast support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power supply included | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 3.9 A |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power source | DC/PoE |
| Power connector | DC-in jack |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 202 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 7 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 1 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 203 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 33 mm |
| Weight | 320 g |
| Manual | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £158.50
Incl. VAT: £190.20
Incl. VAT: £190.20