SKU: C9200L-48PL-4G-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 370 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| 10G support | No |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Rack mounting | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 347.76 h |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Width | 445 mm |
| Depth | 288 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.8 kg |
Get Instant Price
SKU: C9200-48PXG-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 740 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| 10G support | Yes |
| MAC address table | 16000 entries |
| Jumbo frames support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Stackable | Yes |
| Power supply included | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
Get Instant Price
SKU: C9200-24PXG-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 740W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 1024 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1024 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 1024 |
| Jumbo frames | 9198 |
| MAC address table | 16000 entries |
| Jumbo frames support | Yes |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 12 - 6 A |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.5 kg |
Get Instant Price
SKU: C9300LM-48U-4Y-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 790 w |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10/100/1000 UPOE Ports |
| Rack mountable | Yes |
| PoE Budget | 790W |
| Forwarding rate | 220.22 Mpps |
| Switching capacity | 296 Gbps |
| MAC Address Table Size | 32000 |
| VLANs supported | 4094 |
| Routing Protocols | OSPF, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, EIGRP, HSRP, VRRP, PIM-SM, EIGRP for IPv6, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, policy-based routing (PBR), RIPng, MPLS, MSTP |
| Stackable | Yes |
| Interfaces | 40 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 25GBase-X SFP+ uplink ¦ 1 x network stack device ¦ 1 x management (LAN) RJ-45 ¦ 1 x console ¦ 1 x USB 2.0 ¦ |
| RAM | 8 GB |
| Flash | 16 GB |
| Expansion Slots | 0 |
| Max Operating Temperature | 45 °C |
| Min Operating Temperature | -5 °C |
| MTBF | 304,970 hours |
| Power Supply | Internal power supply |
| Included Accessories | N/A |
| Width | 44.4 cm |
| Depth | 33.4 cm |
| Height | 4.3 cm |
| Weight | 5.45 Kg |
Get Instant Price
SKU: C9200L-48PL-4XE
Get Instant Price
SKU: C1000-48P-4G-L
Get Instant Price
SKU: C1300-48T-4G
Get Instant Price
SKU: CBS220-48T-4G-UK
Get Instant Price
SKU: N9K-C93180YC-EX
Get Instant Price
SKU: WS-C2960XR-48LPD-I
Get Instant Price
SKU: IE-3400-8T2S-E
Get Instant Price
SKU: DS-C9132T-24PESK9
Get Instant Price