New NOB
New NOB
SKU: USW-LITE-8-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 8 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 163.7 mm |
| Depth | 99.6 mm |
| Height | 31.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Stackable | No |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Product colour | White |
| Stackable | No |
| Rack mounting | No |
| LED indicators | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £83.50
Incl. VAT: £100.20
Incl. VAT: £100.20
SKU: USW-Pro-HD-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 230 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Grey |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv4 routes | 12000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 230 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 171.12 Mpps |
| Throughput | 115 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 102.36 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Stackable | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Link, Speed, Status |
In Stock
Excl. VAT: £455.69
Incl. VAT: £546.83
Incl. VAT: £546.83
SKU: USW-Ultra-210W
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 202 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Product colour | White |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Power connector | DC-in jack |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Throughput | 8 Gbit/s |
| Multicast support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power supply included | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 3.9 A |
| DC input voltage | 44 - 57 V |
| Power source | DC/PoE |
| Power connector | DC-in jack |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 202 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 7 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 1 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 203 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 33 mm |
| Weight | 320 g |
| Manual | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Rack mounting | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Status |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £158.50
Incl. VAT: £190.20
Incl. VAT: £190.20
SKU: GS1900-48-GB0102F
In Stock
Excl. VAT: £183.13
Incl. VAT: £219.75
Incl. VAT: £219.75
SKU: GS1915-24EP-GB0101F
In Stock
Excl. VAT: £164.94
Incl. VAT: £197.92
Incl. VAT: £197.92
SKU: GS1915-8EP-GB0101F
In Stock
Excl. VAT: £95.25
Incl. VAT: £114.31
Incl. VAT: £114.31
SKU: XGS2220-30HP-GB0101F
In Stock
Excl. VAT: £413.86
Incl. VAT: £496.64
Incl. VAT: £496.64
SKU: XGS2220-54HP-GB0101F
In Stock
Excl. VAT: £796.53
Incl. VAT: £955.83
Incl. VAT: £955.83
SKU: USW-Pro-Aggregation
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 28 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 100 W |
| Ports type | No |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2:00 AM |
| DC input voltage | 11.5 V |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Steel |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| SFP+ module slots quantity | 28 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| Power connector | DC-in jack |
| SFP28 ports quantity | 4 |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 380 Mpps |
| Switching capacity | 760 Gbit/s |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 565.44 Mpps |
| DHCP features | DHCP server |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Steel |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.6 kg |
Get Instant Price
SKU: JL356A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 24 |
| Product colour | Grey |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power consumption | 445 W |
| Power over Ethernet (PoE) | yes |
|
Console port |
RJ-45 |
| Rack mounting | yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Internal memory | 1024 MB |
Get Instant Price
SKU: JL320A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Black |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 470 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Throughput | 95.2 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 11.8 µs |
| Latency (1 Gbps) | 3.1 µs |
| Latency (10 Gbps) | 3.4 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 720 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 150 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 324.3 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Get Instant Price
SKU: JL319A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power consumption | 49 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 20 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 4 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Throughput | 95.2 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 11.8 µs |
| Latency (1 Gbps) | 3.1 µs |
| Latency (10 Gbps) | 3.4 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | N0 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 324.3 mm |
| Weight | 4.45 kg |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
Get Instant Price
