SKU: C9300-48P-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 437 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £5,345.45
Incl. VAT: £6,414.53
Incl. VAT: £6,414.53
SKU: C9300L-48P-4X-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 505 w |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
In Stock
Excl. VAT: £5,492.87
Incl. VAT: £6,591.44
Incl. VAT: £6,591.44
SKU: C9200L-48PXG-4X-E
In Stock
Excl. VAT: £5,618.76
Incl. VAT: £6,742.51
Incl. VAT: £6,742.51
SKU: C9200L-24PXG-4X-E
In Stock
Excl. VAT: £5,805.35
Incl. VAT: £6,966.41
Incl. VAT: £6,966.41
SKU: C9300-48P-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 437 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Number of VLANs | 4094 |
| Jumbo frames | 9198 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 256 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 190.48 Mpps |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 48 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £5,830.34
Incl. VAT: £6,996.40
Incl. VAT: £6,996.40
SKU: C9300L-48P-4G-A
In Stock
Excl. VAT: £7,068.50
Incl. VAT: £8,482.19
Incl. VAT: £8,482.19
SKU: C9300L-48T-4X-A
In Stock
Excl. VAT: £7,163.84
Incl. VAT: £8,596.60
Incl. VAT: £8,596.60
SKU: JL663A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Black |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 75 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | USB |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3bt |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Transmission distance (max) | 10 km |
| Throughput | 369 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 496 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Number of multicast groups filtered | 8000 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP entries | 8000 |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| Number of multicast groups filtered | 8000 |
| Multicast support | Yes |
| MLD entries | 4000 |
| IPv6 multicast entries | 8000 |
| IPv4 multicast entries | 8000 |
| Routing protocols | OSPF, OSPFv3 |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Certification | EN 60950-1:2006; +A11:2009 +A1:2010; +A12:2011 + A2:2013 UL 60950-1 2nd Ed CAN/CSA-C22.2; No. 60950-1-07 IEC 60950-1:2005 EN 55022:2010, A; EN 55032:2012, A; EN 55024:2010; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 FCC 15 A ICES-003 A VCCI A; CISPR 22 A; CISPR 32 A; CISPR 24:2010 |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Noise level | 28.7 dB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3040 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 442 mm |
| Depth | 385 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.51 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Noise level | 28.7 dB |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Certification | EN 60950-1:2006; +A11:2009 +A1:2010; +A12:2011 + A2:2013 UL 60950-1 2nd Ed CAN/CSA-C22.2; No. 60950-1-07 IEC 60950-1:2005 EN 55022:2010, A; EN 55032:2012, A; EN 55024:2010; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 FCC 15 A ICES-003 A VCCI A; CISPR 22 A; CISPR 32 A; CISPR 24:2010 |
| Rack mount kit | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £7,243.59
Incl. VAT: £8,692.31
Incl. VAT: £8,692.31
SKU: C9300-48U-E
In Stock
Excl. VAT: £7,985.67
Incl. VAT: £9,582.80
Incl. VAT: £9,582.80
SKU: C9300-24UX-A
In Stock
Excl. VAT: £9,225.83
Incl. VAT: £11,070.99
Incl. VAT: £11,070.99
-42%
-42%
SKU: JL658A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network switch |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| SFP module slots quantity | 4 |
| SFP+ module slots quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 0 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| Console port | USB |
| Policy-based routing | Yes |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Noise level | 31 dB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Power consumption (max) | 85 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3040 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
| Width | 44 mm |
| Depth | 442 mm |
| Height | 385 mm |
| Weight | 5.11 kg |
In Stock
Excl. VAT: £16,322.29
Excl Sale. VAT: £9,395.50
Incl. VAT: £19,586.75
Incl Sale. VAT: £11,274.60
Excl Sale. VAT: £9,395.50
Incl. VAT: £19,586.75
Incl Sale. VAT: £11,274.60
SKU: C9300-48UXM-E
In Stock
Excl. VAT: £9,621.05
Incl. VAT: £11,545.25
Incl. VAT: £11,545.25