-6%
-6%
SKU: JL676A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 48 |
| Product colour | Black |
| Switch type | Managed |
|
Form factor |
1U |
| Power consumption | 44.2 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 98.6 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 1.9 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.8 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 8192 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Side-to-side airflow |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 443 mm |
| Depth | 247 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 3.02 kg |
| Virtual stacking (units) | 16 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
In Stock
Excl. VAT: £1,022.53
Excl Sale. VAT: £957.50
Incl. VAT: £1,227.03
Incl Sale. VAT: £1,149.00
Excl Sale. VAT: £957.50
Incl. VAT: £1,227.03
Incl Sale. VAT: £1,149.00
SKU: GS108LP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £73.88
Incl. VAT: £88.65
Incl. VAT: £88.65
SKU: GS524UP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £371.17
Incl. VAT: £445.40
Incl. VAT: £445.40
SKU: GSM4210PD-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £439.77
Incl. VAT: £527.73
Incl. VAT: £527.73
SKU: USW-Enterprise-8-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 80 Gbit/s |
| Power Consumption Max | 120 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Product colour | Stainless steel |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2:00 AM |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Width | 248 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £349.72
Incl. VAT: £419.66
Incl. VAT: £419.66
SKU: USW-Pro-Max-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 720 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 32 |
| Power connector | AC-in jack |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv4 routes | 12000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 224 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 167 Mpps |
| Throughput | 112 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCPv6 snooping |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Backlight display | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 820 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 32 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 720 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+, PoE++ (4PPoE) |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 16 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 341.2 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 399.6 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Sustainability compliance | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| LED indicators | System |
| Rack mount kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £1,039.50
Incl. VAT: £1,247.40
Incl. VAT: £1,247.40
SKU: GS516-300NAS
Key Features:
| Brand | Netgear |
| Product type | Gigabit Unmanaged Switch |
| Ports | 16 × RJ45 Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Switching capacity | 32 Gb/s |
| Forwarding rate | 14.88 million packets per second (Mpps) |
| MAC address table | 8K entries |
| Jumbo frame support | Up to 9000 bytes |
| Form factor | Desktop, wall-mount, or rack-mount |
| Cooling | Fanless (silent operation) |
| Dimensions | approx. 328 × 169 × 43 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Casing | Metal housing (durable build) |
In Stock
Excl. VAT: £77.59
Incl. VAT: £93.11
Incl. VAT: £93.11
SKU: C1300-24P-4G
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 27.5 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| QinQ implementation | Selective QinQ |
| Policy-based routing | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN, Voice VLAN |
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Plug and Play | Yes |
| Processor frequency | 1.4 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Mean time between failures (MTBF) | 698220 h |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Product colour | Grey |
| Processor frequency | 1.4 MHz |
| Mean time between failures (MTBF) | 698220 h |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Jumbo frames | 9000 |
| Number of static routes | 990 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication, Web-based authentication |
| Access Control List (ACL) rules | 1024 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Queue scheduling algorithms | Weighted Round Robin (WRR) |
| DoS attack prevention | Yes |
| Authentication type | RADIUS, TACACS+ |
| IGMP proxy | Yes |
| DHCP features | DHCP auto-config, DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | ICMPv6, IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 TFTP, IPv6 Telnet |
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Reset button | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Grey |
| Certification | UL (UL 62368), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A |
| Rack mounting | Yes |
| Packaging content | Switch, power cable, USB Type C cable and mounting hardware |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| Power plug type | Type C |
| AC input voltage | 100 - 220 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 27.5 W |
| Power source | AC |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 195 W |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 795.2 BTU/h |
| Width | 298.7 mm |
| Depth | 444.5 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 3.53 kg |
| Package width | 430 mm |
| Package depth | 575.1 mm |
| Package height | 105.9 mm |
| Package weight | 5.77 kg |
In Stock
Excl. VAT: £692.92
Incl. VAT: £831.51
Incl. VAT: £831.51
SKU: C1300-48MGP-4X
In Stock
Excl. VAT: £2,060.42
Incl. VAT: £2,472.50
Incl. VAT: £2,472.50
SKU: C1300-8MGP-2X
In Stock
Excl. VAT: £647.34
Incl. VAT: £776.81
Incl. VAT: £776.81
SKU: IE-3100-8T2C-E
In Stock
Excl. VAT: £1,305.89
Incl. VAT: £1,567.06
Incl. VAT: £1,567.06
SKU: USW-Pro-XG-48-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 1080 W |
| Ports type | (32) 10GbE PoE++, (16) 2.5GbE PoE++ ports |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Supported Voltage Range | 100—240V AC |
| Ambient Operating Humidity | 10 to 90% noncondensing |
| Weight | 8.8 kg (15.7 lb) |
| Management | Ethernet |
In Stock
Excl. VAT: £1,924.50
Incl. VAT: £2,309.40
Incl. VAT: £2,309.40