SKU: C9300L-48T-4X-A
In Stock
Excl. VAT: £7,103.88
Incl. VAT: £8,524.66
Incl. VAT: £8,524.66
SKU: JL663A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Black |
| Form Factor | 1U |
| Power consumption | 75 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | USB |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3bt |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Transmission distance (max) | 10 km |
| Throughput | 369 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 496 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Number of multicast groups filtered | 8000 |
| SSH/SSL support | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP entries | 8000 |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| Number of multicast groups filtered | 8000 |
| Multicast support | Yes |
| MLD entries | 4000 |
| IPv6 multicast entries | 8000 |
| IPv4 multicast entries | 8000 |
| Routing protocols | OSPF, OSPFv3 |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Certification | EN 60950-1:2006; +A11:2009 +A1:2010; +A12:2011 + A2:2013 UL 60950-1 2nd Ed CAN/CSA-C22.2; No. 60950-1-07 IEC 60950-1:2005 EN 55022:2010, A; EN 55032:2012, A; EN 55024:2010; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 FCC 15 A ICES-003 A VCCI A; CISPR 22 A; CISPR 32 A; CISPR 24:2010 |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Noise level | 28.7 dB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3040 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 442 mm |
| Depth | 385 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.51 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Noise level | 28.7 dB |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8000 MB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Certification | EN 60950-1:2006; +A11:2009 +A1:2010; +A12:2011 + A2:2013 UL 60950-1 2nd Ed CAN/CSA-C22.2; No. 60950-1-07 IEC 60950-1:2005 EN 55022:2010, A; EN 55032:2012, A; EN 55024:2010; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 FCC 15 A ICES-003 A VCCI A; CISPR 22 A; CISPR 32 A; CISPR 24:2010 |
| Rack mount kit | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £7,243.59
Incl. VAT: £8,692.31
Incl. VAT: £8,692.31
SKU: C9300-48U-E
In Stock
Excl. VAT: £7,910.81
Incl. VAT: £9,492.97
Incl. VAT: £9,492.97
SKU: C9300-24UX-A
In Stock
Excl. VAT: £9,148.76
Incl. VAT: £10,978.51
Incl. VAT: £10,978.51
SKU: N9K-C93180YC-FX3
In Stock
Excl. VAT: £14,971.11
Incl. VAT: £17,965.33
Incl. VAT: £17,965.33
SKU: C9300X-12Y-A
In Stock
Excl. VAT: £15,465.03
Incl. VAT: £18,558.04
Incl. VAT: £18,558.04
SKU: C9300-24S-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £20,040.93
Incl. VAT: £24,049.12
Incl. VAT: £24,049.12
SKU: C9300X-24Y-A
In Stock
Excl. VAT: £22,742.79
Incl. VAT: £27,291.35
Incl. VAT: £27,291.35
SKU: C9300X-24Y-E
In Stock
Excl. VAT: £23,223.17
Incl. VAT: £27,867.80
Incl. VAT: £27,867.80
SKU: US-16-150W
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 16 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Power consumption (typical) | 150 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | White |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Throughput | 26.78 Mpps |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Data, Link, PoE, Speed |
| Cable management | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 28 W |
| Power over Ethernet (PoE) voltage range | 20 - 27 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 34.2 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 150 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| VLAN support | Yes |
| Width | 443 mm |
| Depth | 221 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 2.89 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Wall mounting kit | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Wall mounting kit | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| Cable management | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Certification | CE, FCC, IC |
| LED indicators | Activity, Data, Link, PoE, Speed |
Get Instant Price
SKU: USW-Pro-48
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Switch Layer | L3 |
| Ports | 48 |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Product colour | Silver |
| Switch type | Managed |
| VLAN support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Forwarding rate | 130.944 Mpps |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC ETSI300-019-1.4 |
| Backlight display | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Silver |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Certification | CE, FCC, IC ETSI300-019-1.4 |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 5.22 A |
| DC input voltage | 11.5 V |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4 kg |
| User guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| User guide | Yes |
Get Instant Price
SKU: USW-Pro-Aggregation
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 28 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 100 W |
| Ports type | No |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2:00 AM |
| DC input voltage | 11.5 V |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Steel |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| SFP+ module slots quantity | 28 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | No |
| Power connector | DC-in jack |
| SFP28 ports quantity | 4 |
| VLAN support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| 10G support | Yes |
| Throughput | 380 Mpps |
| Switching capacity | 760 Gbit/s |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 565.44 Mpps |
| DHCP features | DHCP server |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Steel |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.6 kg |
Get Instant Price
