SKU: GSM4210PD-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £439.77
Incl. VAT: £527.73
Incl. VAT: £527.73
SKU: USW-48-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 195 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Management protocols | VigorACS, VigorConnect, Vigor |
| Routing protocols | CDP, EIGRP, OSPF, RIP, VRRP |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto-sensing | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 77.38 Mpps |
| Throughput | 52 Gbit/s |
| Authentication type | RADIUS |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Stainless steel |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Fanless | Yes |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| Power consumption (max) | 45 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 32 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 195 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 4.52 kg |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £436.50
Incl. VAT: £523.80
Incl. VAT: £523.80
SKU: MS510TXM-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £418.66
Incl. VAT: £502.39
Incl. VAT: £502.39
SKU: CRS354-48G-4S+2Q+RM
In Stock
Excl. VAT: £416.69
Incl. VAT: £500.03
Incl. VAT: £500.03
SKU: CRS320-8P-8B-4S+RM
In Stock
Excl. VAT: £393.45
Incl. VAT: £472.14
Incl. VAT: £472.14
SKU: USW-Pro-XG-8-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 155 W |
| Ports type | Ethernet (100/1000/10000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Switch layer | L2/L3 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Power connector | DC-in jack |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Interface-based VLAN, Voice VLAN |
| IPv4 routes | 12000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 200 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 149 Mpps |
| Throughput | 100 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCPv6 snooping |
| Multicast support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | System |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | No |
| Power consumption (max) | 220 W |
| Power supply included | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 155 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Interface-based VLAN, Voice VLAN |
| Width | 210.4 mm |
| Depth | 173.8 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | No |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| LED indicators | System |
| Manual | Yes |
| Cables included | Power |
In Stock
Excl. VAT: £386.50
Incl. VAT: £463.80
Incl. VAT: £463.80
SKU: GS524UP-100EUS
In Stock
Excl. VAT: £371.17
Incl. VAT: £445.40
Incl. VAT: £445.40
SKU: JL806A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Type | Network Switches |
| Switch Layer | L2 |
| Ports | 24 |
| Product colour | White |
| Power consumption (max) | 80W |
| Form Factor | 1U |
| Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Auto-sensing | Yes |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 32 |
| IPv4 FIB entries | 32 |
| Jumbo frames | 9216 |
| Throughput | 95 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 4.4 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.2 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.1 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Authentication | Port-based authentication |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication type | RADIUS |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| IPv6 FIB entries | 32 |
| IPv4 FIB entries | 32 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Product colour | White |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| VLAN support | Yes |
| Width | 350.5 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| IPv6 FIB entries | 32 |
| IPv4 FIB entries | 32 |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Physical stacking (units) | 4 |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Flash memory | 512 MB |
In Stock
Excl. VAT: £368.59
Incl. VAT: £442.30
Incl. VAT: £442.30
SKU: CRS328-24P-4S+RM
In Stock
Excl. VAT: £366.58
Incl. VAT: £439.89
Incl. VAT: £439.89
SKU: TP-SW8GAT/BT/24-SFP
In Stock
Excl. VAT: £354.47
Incl. VAT: £425.36
Incl. VAT: £425.36
SKU: USW-Enterprise-8-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 80 Gbit/s |
| Power Consumption Max | 120 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Product colour | Stainless steel |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2:00 AM |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 32 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Width | 248 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Manual | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £349.72
Incl. VAT: £419.66
Incl. VAT: £419.66
SKU: CRS317-1G-16S+RM
In Stock
Excl. VAT: £349.38
Incl. VAT: £419.25
Incl. VAT: £419.25