-15%
-15%

SALE
SKU: JL259A
Key Features:
| Brand | HPE Aruba |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 29.3 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| product colour | Grey |
| Routing protocols | IP |
| Auto-sensing | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 10000 |
| Rate limiting | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | No |
| IGMP snooping | Yes |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Throughput | 41.7 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| Multicast support | Yes |
| Routing protocols | IP |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Stackable | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power consumption (max) | 29.3 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 19.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Heat dissipation | 100 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 200.2 mm |
| Height | 43.9 mm |
| Weight | 2.41 kg |
| IPv6 FIB entries | 5000 |
| IPv4 FIB entries | 10000 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Rack mounting | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
In Stock
Excl. VAT: £538.24
Excl Sale. VAT: £457.50
Incl. VAT: £645.89
Incl Sale. VAT: £549.00
Excl Sale. VAT: £457.50
Incl. VAT: £645.89
Incl Sale. VAT: £549.00
SKU: DGS-1100-08PV2/B
In Stock
Excl. VAT: £61.62
Incl. VAT: £73.94
Incl. VAT: £73.94
SKU: N9K-C93180YC-FX3
In Stock
Excl. VAT: £14,971.11
Incl. VAT: £17,965.33
Incl. VAT: £17,965.33
SKU: IE-3300-8T2S-E
In Stock
Excl. VAT: £2,835.11
Incl. VAT: £3,402.13
Incl. VAT: £3,402.13
SKU: C9300-48U-E
In Stock
Excl. VAT: £7,910.81
Incl. VAT: £9,492.97
Incl. VAT: £9,492.97
SKU: C9300-48P-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 437 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Number of VLANs | 4094 |
| Jumbo frames | 9198 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 256 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 190.48 Mpps |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 48 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £5,775.74
Incl. VAT: £6,930.88
Incl. VAT: £6,930.88
SKU: C9300-48P-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 437 W |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
In Stock
Excl. VAT: £5,300.72
Incl. VAT: £6,360.86
Incl. VAT: £6,360.86
SKU: C9300-24UX-A
In Stock
Excl. VAT: £9,148.76
Incl. VAT: £10,978.51
Incl. VAT: £10,978.51
SKU: C9300-24T-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 7.27 kg |
In Stock
Excl. VAT: £2,989.77
Incl. VAT: £3,587.72
Incl. VAT: £3,587.72
SKU: C9300-24P-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Power consumption | 445 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Jumbo frames | 9198 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 208 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Rack mounting | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
In Stock
Excl. VAT: £3,079.44
Incl. VAT: £3,695.33
Incl. VAT: £3,695.33
SKU: C9300-24P-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Power | 445 w |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Form factor | 1U |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ap, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4094 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Mean time to repair (MTTR) | 299000 h |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
In Stock
Excl. VAT: £3,620.30
Incl. VAT: £4,344.35
Incl. VAT: £4,344.35
SKU: C9200CX-8P-2X2G-E
In Stock
Excl. VAT: £1,456.14
Incl. VAT: £1,747.37
Incl. VAT: £1,747.37