SKU: DS423+/32TB-HAT3300
Get Instant Price
SKU: DS423+
Get Instant Price
SKU: DS723+
Get Instant Price
SKU: DS1522+
Key Features:
| Brand | Synology |
| Type | NAS & Storage Servers |
| Online RAID migration | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Storage drives installed | No |
| Installed storage drive type | No |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Number of storage drives supported | 5 |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported file systems | BTRFS, Fat, HFS+, NTFS, exFAT, ext3, ext4 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5,M.2 |
| Number of M.2 (M & B) slots | 2 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 3.1 GHz |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor family | AMD Embedded R-Series SoC |
| Processor model | R1600 |
| Processor cores | 2 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2 |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| ECC | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| eSATA ports quantity | 2 |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Drive bay locking | Yes |
| Built-in display | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Cable lock slot | Yes |
| Built-in UPnP AV media server | Yes |
| Hot spare | Yes |
| Browser supported | Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari |
| Type | NAS |
| Device class | Home & Home Office |
| Backup function | Yes |
| Backup features | Cloud, iSCSI LUN |
| Card reader integrated | No |
| On/off switch | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Security algorithms | HTTPS |
| Reset button | Yes |
| Operating system version | 7.1 |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Number of users | 2048 user(s) |
| Noise level | 22.9 dB |
| Multilingual support | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Video input channels | 2 channels |
| Snapshot | Yes |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Drive bay locking | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Security algorithms | HTTPS |
| Cable lock slot | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating system version | 7.1 |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| On/off switch | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Reset button | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Power consumption (HDD standby) | 16.71 W |
| Power supply location | External |
| Power supply unit (PSU) capacity | 120 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Power consumption (typical) | 52.06 W |
| Number of power supply units | 1 |
| External power adapter | Yes |
| Width | 230 mm |
| Depth | 223 mm |
| Height | 166 mm |
| Weight | 2.7 kg |
Get Instant Price
SKU: DS124/6TB-HAT3300
Get Instant Price
SKU: DS1522+/10TB-RPL
Get Instant Price
SKU: DS1522+/20TB-HAT3300
Get Instant Price
SKU: DS1522+/20TB-RPL
Get Instant Price
SKU: DS1522+/30TB-HAT3300
Get Instant Price
