SKU: 6Q8B9ES#ABU
Get Instant Price
SKU: 3G2M1EA
Get Instant Price
SKU: 3G2M0EA
Get Instant Price
SKU: 6CT52AV/SB
Get Instant Price
SKU: 6T0Z9EA#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel core i5 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 860 |
| Colour | Silver |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Width | 358.7 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height | 19.2 mm |
| Weight | 1.76 kg |
Get Instant Price
SKU: 7X9F3AA#ABU
Get Instant Price
SKU: 7X9C7AA#ABU
Get Instant Price
SKU: 9M472AT#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 840 |
| Colour | Silver |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| HP Support Assistant | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 19.2 mm |
| Weight | 1.36 kg |
Get Instant Price
SKU: 2U4J2AW
Get Instant Price
SKU: 96X28ET#ABU
Get Instant Price
SKU: 8A3N9EA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Screen size | 16 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 840 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 1.3 GHz |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 224 mm |
| Height | 19.2 mm |
| Weight | 1.36 kg |
Get Instant Price