SKU: 8D0E1EA#ABU
Key Features:
| Ram | 4 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel U300 |
| Product type | Laptop |
| Brand | HP |
| Model name | Pavilion 15 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Colour | Silver |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | Wireless Connectivity,HD webcam |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2023 |
| Product design | Sandblasted cover and keyboard frame, paint finish base |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
| Battery life (max) | 7.75 h |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Continuous video playback time | 9.75 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160 |
| Width | 360.2 mm |
| Depth | 234 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.74 kg |
Get Instant Price
SKU: 5V619ES#ABU
Get Instant Price
SKU: 8D440ES#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel core i5 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Product Type | ProBook 440 |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Input Device | ClickPad |
| Keyboard | UK |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3, Gigabit Ethernet |
| Battery | 3-cell |
| Features | HP Tamper Lock |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Colour | Pike silver aluminium |
| Dimensions (WxDxH) | 32.19 cm x 21.39 cm x 1.99 cm |
| Weight | 1.42 kg |
| Localisation | Language: English / region: United Kingdom |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 9 |
| CPU | Intel Core i5 (13th Gen) 1335U / 1.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.6 GHz |
| Number of Cores | 10-core |
| Cache | L3 - 12 MB |
| Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology, Intel Smart Cache |
| RAM | 8 GB (1 x 8 GB) |
| Max RAM Supported | 32 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Speed | 3200 MHz |
| Rated Speed | 3200 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 PCIe - NVM Express (NVMe) |
| LCD Backlight Technology | WLED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Features | Full HD ultra wide-viewing angle (UWVA) |
| Keyboard Name | HP Premium |
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | UK |
| Features | Multi-touch clickpad, gesture function, volume control, spill-resistant |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Realtek RTL8852CE - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Realtek RTL8111HSH |
| Remote Management Protocol | SNMP 2 |
| Features | Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2x2) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.11d, IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11k, IEEE 802.3az |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt, 19.5 V, 11 A |
| Colour | Pike silver aluminium |
| Integrated Options | HP Tamper Lock |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features | Wake on LAN, HP Automatic Drive Lock, HP DriveLock, HP Fast Charge, BIOS Update via Network, HP Secure Erase, MIL-STD-810H tested, HP BIOSphere Gen 6, Secured-core PC enabled, Absolute Persistence technology |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 65W Smart AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, VCCI, BSMI, GS, CCC, FIPS 140-2 Level 2, FCC, RoHS, KCC, WEEE, CISPR, ICES, Common Criteria EAL4+, KC, CECP, SRRC, NCC, SEPA, low halogen, UL 62368-1, MIL-STD-810H, TEC, KES, Japan PC Green Label, Taiwan Green Mark, Korea Eco-Label, Low Blue Light certified (LBL), IT ECO Declaration, FEMP, Ukraine NSoC, EAEU Compliance, Saudi Arabian Compliance |
| Localization | Language: English / region: United Kingdom |
Get Instant Price
SKU: 926M1ES
Key Features:
| Brand | HP |
| Model name | EliteBook 840 |
| Screen size | 14 Inches |
| Colour | Silver |
| Hard disk size | 512 GB |
| CPU model | Core i7 |
| RAM memory | 16 GB |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Integrated HD webcam,dual-array microphone |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Design | |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Native aspect ratio | 16:09 |
| Processor | |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i7-1165G7 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 500 GB |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Total SSDs capacity | 500 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
| Island-style keyboard | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 323.4 mm |
| Depth | 214.6 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.32 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Bang & Olufsen |
Get Instant Price
SKU: 7N078ES#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Brand | HP |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Product Type | Notebook |
| Processor | AMD / 16 MB Cache |
| Display | 15.6" 1920 x 1080 / Full HD |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | Bluetooth 5.3, Gigabit Ethernet |
| Battery | 3-cell |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Dimensions (WxDxH) | 35.8 cm x 24.2 cm x 1.99 cm |
| Weight | 1.74 kg |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| CPU | AMD |
| Number of Cores | 8-core |
| Cache | L3 - 16 MB |
| Type | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad, gesture function |
| Wireless | Bluetooth 5.3 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Features | Dual stream (2x2) |
| Technology | 3-cell lithium polymer |
| Capacity | 41 Wh |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Compliant Standards | VCCI, BSMI, CCC, FCC, ICES, KC, low halogen, ICCP |
| Dimensions (WxDxH) | 35.8 cm x 24.2 cm x 1.99 cm |
| Weight | 1.74 kg |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 6.9 cm |
Get Instant Price
SKU: 6Q8C4ES
Get Instant Price
SKU: 6Q8C2ES
Get Instant Price
SKU: 6Q8B9ES
Get Instant Price
SKU: 6Q947ES#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Screen Size | 15.6 Inch |
| Type | Laptop |
| Processor Generation | 12th Generation Intel |
| Processor Speed | 3.5 GHz |
| Processor Core Count | 10-Core |
| Display Type | Full HD |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Total Slots | 2 x 8 GB |
| Graphics Manufacturer | Intel |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| Graphics | Intel Iris Xe |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Wireless Lan | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB Ports | 1x USB 3.2 Type-C, 2x USB 3.2 Type-A |
| HDMI Ports | 1x HDMI 1.4b |
| Built-in Speakers | Integrated Stereo Speaker |
| Integrated Webcam | Integrated Webcam with Microphone |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | No Lighting |
| Fingerprint Sensor | No |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home |
| Most Suitable For | Business |
| Laptop Battery Capacity | 41 Wh |
Get Instant Price