SKU: C9136I-ROW
In Stock
Excl. VAT: £2,139.27
Incl. VAT: £2,567.12
Incl. VAT: £2,567.12
SKU: C9120AXI-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | In-wall |
| Product colour | Grey |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Country of origin | Mexico |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | In-wall |
| Country of origin | Mexico |
| Product colour | Grey |
| Antenna type | Internal |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Width | 216 mm |
| Depth | 216 mm |
| Height | 43 mm |
| Package width | 244.6 mm |
| Package depth | 263.7 mm |
| Package height | 90.4 mm |
| Package weight | 1.59 kg |
| Package width | 244.6 mm |
| Package depth | 263.7 mm |
| Package height | 90.4 mm |
| Package weight | 1.59 kg |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
In Stock
Excl. VAT: £918.17
Incl. VAT: £1,101.81
Incl. VAT: £1,101.81
SKU: C9115AXI-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | In-wall |
| Product colour | Grey |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power plug type | Type C |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Placement | In-wall |
| Country of origin | Mexico |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Status |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| LED indicators | Status |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Width | 203 mm |
| Depth | 203 mm |
| Weight | 900 g |
| Height | 38 mm |
| Package width | 230.1 mm |
| Package depth | 249.2 mm |
| Package height | 84.1 mm |
| Package weight | 530.61 g |
| Package width | 230.1 mm |
| Package depth | 249.2 mm |
| Package height | 84.1 mm |
| Package weight | 530.61 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
In Stock
Excl. VAT: £556.82
Incl. VAT: £668.18
Incl. VAT: £668.18
SKU: C9120AXE-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Wireless Access Points |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Country of origin | Mexico |
| On/off switch | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Channels quantity | 29 channels |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Placement | Ceiling, Floor, Table |
| Country of origin | Mexico |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Number of connectors | 2 |
| Antenna type | Internal & external |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Width | 216 mm |
| Depth | 216 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 51 mm |
In Stock
Excl. VAT: £968.31
Incl. VAT: £1,161.97
Incl. VAT: £1,161.97
SKU: CW9164I-ROW
In Stock
Excl. VAT: £1,060.29
Incl. VAT: £1,272.35
Incl. VAT: £1,272.35
SKU: CW9164I-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product type | Access point |
| Product Family | Catalyst |
| Suported WLC | Catalyst 9800 |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz |
| Encryption Algorithms | AES, WPA2, WPA3 |
| Included Accessories | N/A |
| PoE type supported | PoE, PoE+, UPOE |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Width | 24.13 cm |
| Depth | 24.13 cm |
| Height | 5.59 cm |
| Weight | 1.6 kg |
In Stock
Excl. VAT: £1,060.29
Incl. VAT: £1,272.35
Incl. VAT: £1,272.35
SKU: CW9166I-ROW
In Stock
Excl. VAT: £1,205.30
Incl. VAT: £1,446.35
Incl. VAT: £1,446.35
SKU: CW9166I-E
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Product type | Access point |
| Product Family | Catalyst |
| Suported WLC | Catalyst 9800, Cisco Catalyst 9000 switches with Embedded Wireless Controller in SDA mode |
| Data Link Protocols | Bluetooth 5.1, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Encryption Algorithms | AES, WPA2, WPA3 |
| Authentication Method | TLS, TTLS, MSCHAPv2, PEAP, EAP-MSCHAPv2, EAP-FAST, GTC, SIM |
| Antenna type | 2.4 GHz: Peak gain 3 dBi, internal antenna, omnidirectional in azimuth, 5 GHz: Peak gain 5 dBi, internal antenna, omnidirectional in azimuth, 5GHz (XOR): Peak gain 5 dBi, internal antenna, omnidirectional in azimuth, 6-GHz: Peak gain 6 dBi, internal antenna, omnidirectional in azimuth |
| Antenna Directivity | Omni-directional |
| Interfaces | 1x 100M/1000M/2.5G/5G Multigigabit Ethernet (RJ-45), Management console port (RJ-45), USB 2.0 at 4.5W |
| Included Accessories | N/A |
| PoE type supported | PoE, PoE+, UPOE |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Width | 24.13 cm |
| Depth | 24.13 cm |
| Height | 5.59 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | Limited lifetime |
In Stock
Excl. VAT: £1,174.95
Incl. VAT: £1,409.94
Incl. VAT: £1,409.94
D-Link DAP-3666 Nuclias Connect Wireless AC1200 Wave 2 Dual Band Outdoor PoE Access Point (DAP-3666)
SKU: DAP-3666
In Stock
Excl. VAT: £140.06
Incl. VAT: £168.07
Incl. VAT: £168.07
SKU: VAP962C-K
In Stock
Excl. VAT: £119.33
Incl. VAT: £143.19
Incl. VAT: £143.19
New NOB
New NOB

SALE
SKU: VAP805-K
Key Features:
| Brand | Dreytek |
| Type | Wireless Access Point |
| Wifi Technology | Wi-Fi 6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Power plug type | Desk/Wall |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Placement | Desk, Table, Shelf |
| Product colour | White |
| Full duplex | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| VLAN support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Wi-Fi roaming | Yes |
| Band steering | Yes |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| Smart mesh system | Yes |
| Cloud services supported | Draytek VigorACS |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 600 Mbit/s |
| Fit AP mode features | 802.11k & 802.11v smart roaming, Mesh networking, WDS zero-configuration deployment, Wireless distribution system (WDS) |
| BeamForming | Yes |
| Operating system installed | DrayOS |
| Number of SSID supported | 16 |
| Auto Wireless Distribution System (WDS) | Yes |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, SSID, WPA, WPA2, WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, WPA3, WPA3-Enterprise, WPS |
| MAC address filtering | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Service Set Identifier (SSID) features | Hidden SSID, Multiple SSIDs, SSID broadcast, SSID broadcast on/off |
| Management protocols | TR-069 |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | Dual stack IPv4/IPv6 |
| Interface | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power consumption (max) | 12 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Desk, Table, Shelf |
| Product colour | White |
| LED indicators | LAN, System |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 4.9 dBi |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | No |
| PSTI certified | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| PSTI certified | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| LED indicators | LAN, System |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Fast roaming | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Batch upgrade | Yes |
| Local AP management | Telnet |
| Width | 110 mm |
| Depth | 110 mm |
| Weight | 405 g |
| Height | 153 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Rack mounting | No |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
In Stock
Get Instant Price Price range: Get Instant Price through £75.90 Ex VAT
SKU: R3J19A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product type | WLAN access point mount |
| Compatibility | Aruba 510 Series, Aruba 530 Series, Aruba 550 Series Campus Access Points |
| Width | 142 mm |
| Depth | 0 mm |
| Height | 142 mm |
| Weight | 208.7 g |
In Stock
Get Instant Price