SKU: 21H1003FUK
Get Instant Price
SKU: 21L1003GUK
Get Instant Price
SKU: 20U5002CUK
Get Instant Price
SKU: 21L50012GE
Get Instant Price
SKU: 21L5001NUK
Get Instant Price
SKU: 20U7002AUK
Get Instant Price
SKU: 21L3002BGE
Get Instant Price
SKU: 21L3002JUK
Get Instant Price
SKU: 21L30030UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen size | 16 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Upgradable |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Width | 357.2 mm |
| Depth | 253.4 mm |
| Height | 20.8 mm |
| Weight | 1.77 kg |
Get Instant Price
SKU: 21L3002DUK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Screen size | 16 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 41.66736111 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Upgradable |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 357.2 mm |
| Depth | 253.4 mm |
| Height | 20.8 mm |
| Weight | 1.77 kg |
Get Instant Price
SKU: 21DC006UUK
Get Instant Price