SKU: SG3452P
In Stock
Excl. VAT: £432.01
Incl. VAT: £518.41
Incl. VAT: £518.41
SKU: SG3210XHP-M2
In Stock
Excl. VAT: £352.62
Incl. VAT: £423.15
Incl. VAT: £423.15
SKU: SG2210XMP-M2
In Stock
Excl. VAT: £211.42
Incl. VAT: £253.70
Incl. VAT: £253.70
SKU: SG2008P
In Stock
Excl. VAT: £76.66
Incl. VAT: £91.99
Incl. VAT: £91.99
SKU: SG2005P-PD
In Stock
Excl. VAT: £72.20
Incl. VAT: £86.64
Incl. VAT: £86.64
SKU: SG3452XMPP
In Stock
Excl. VAT: £822.77
Incl. VAT: £987.33
Incl. VAT: £987.33
SKU: TL-SG1016PE
In Stock
Excl. VAT: £103.45
Incl. VAT: £124.14
Incl. VAT: £124.14
SKU: ECS-24-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 460 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 1050 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Grey |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3bt |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500,5000,10000 Mbit/s |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv4 routes | 256000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| MAC address table | 128000 entries |
| Switching capacity | 460 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 342.24 Mpps |
| Throughput | 230 Gbit/s |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Activity, Link, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Redundant fans support | Yes |
|
Enclosure Material
|
SGCC steel
|
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Number of power supply units | 2 |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 90 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 1050 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+, PoE++ (4PPoE) |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 496 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 9.46 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Mounting brackets included | Yes |
| Rack rails | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| LED indicators | Activity, Link, Status |
In Stock
Excl. VAT: £2,063.29
Incl. VAT: £2,475.95
Incl. VAT: £2,475.95
SKU: ECS-48-POE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L3 |
| Switching capacity | 920 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 2150W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Grey |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| IPv4 routes | 12000 |
| IGMP snooping | Yes |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 230 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Static route | Yes |
| Forwarding rate | 171.12 Mpps |
| Throughput | 115 Gbit/s |
| Number of VLANs | 1000 |
| Loop protection | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping |
| Multicast support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Display type | LCM |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| LED indicators | Link, Speed, Status |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Switching capacity | 920 Gbps |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Heat dissipation | 102.36 BTU/h |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 285 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Stackable | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Housing material | SGCC |
| Rack mounting | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Packet buffer memory | 2 MB |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Link, Speed, Status |
In Stock
Excl. VAT: £2,889.02
Incl. VAT: £3,466.83
Incl. VAT: £3,466.83
SKU: UISP-S-PRO
In Stock
Excl. VAT: £292.34
Incl. VAT: £350.80
Incl. VAT: £350.80
SKU: USW-24
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 24 |
| Switch layer | L2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Power consumption (typical) | 25 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Product colour | Silver |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 120 W |
| Power source | AC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Switch layer | L2 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| 10G support | No |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Product colour | Silver |
| Stackable | Yes |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 442.4 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
In Stock
Excl. VAT: £173.69
Incl. VAT: £208.43
Incl. VAT: £208.43
SKU: USW-Flex-2.5G-8-PoE
Key Features:
| Brand | Ubiquiti |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 8 |
| Switch layer | L2 |
| Switching capacity | 60 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 17 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Product colour | White |
| SFP+ module slots quantity | 1 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 1 |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Flow control support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| MAC address table | 4000 entries |
| Switching capacity | 60 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 45 Mpps |
| Throughput | 30 Gbit/s |
| Number of VLANs | 256 |
| Loop protection | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| DIN rail mounting | Yes |
| Form factor | Desktop/Wall-Mounting |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power, Status |
| Power consumption (max) | 17 W |
| Power supply included | No |
| Input current | 3.9 A |
| Power source | USB |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| Width | 212.9 mm |
| Depth | 99.4 mm |
| Height | 33.5 mm |
| Weight | 567 g |
| Form factor | Desktop/Wall-Mounting |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power, Status |
In Stock
Excl. VAT: £151.60
Incl. VAT: £181.92
Incl. VAT: £181.92