SKU: CBS220-8T-E-2G-UK
In Stock
Excl. VAT: £106.84
Incl. VAT: £128.20
Incl. VAT: £128.20
SKU: CBS110-5T-D-UK
In Stock
Excl. VAT: £34.27
Incl. VAT: £41.12
Incl. VAT: £41.12
SKU: C1200-48P-4G
In Stock
Excl. VAT: £762.35
Incl. VAT: £914.82
Incl. VAT: £914.82
SKU: C1300-24T-4X
In Stock
Excl. VAT: £608.33
Incl. VAT: £730.00
Incl. VAT: £730.00
SKU: C9300L-48T-4X-A
In Stock
Excl. VAT: £7,103.88
Incl. VAT: £8,524.66
Incl. VAT: £8,524.66
SKU: C1300-24XTS
In Stock
Excl. VAT: £2,747.22
Incl. VAT: £3,296.66
Incl. VAT: £3,296.66
SKU: C1300-24T-4G
In Stock
Excl. VAT: £446.45
Incl. VAT: £535.74
Incl. VAT: £535.74
SKU: C9300X-24Y-E
In Stock
Excl. VAT: £23,223.17
Incl. VAT: £27,867.80
Incl. VAT: £27,867.80
SKU: C1300-12XS
In Stock
Excl. VAT: £1,144.82
Incl. VAT: £1,373.78
Incl. VAT: £1,373.78
SKU: C1300-16XTS
In Stock
Excl. VAT: £2,118.69
Incl. VAT: £2,542.43
Incl. VAT: £2,542.43
SKU: C1300-24XS
In Stock
Excl. VAT: £1,903.02
Incl. VAT: £2,283.62
Incl. VAT: £2,283.62
SKU: C9200L-24T-4X-A
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch |
| Switch Layer | L3 |
| Product colour | Grey |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 20 |
| Power connector | AC-in jack |
| IPv6 multicast entries | 1500 |
| IPv4 multicast entries | 3000 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Routing entries | 3000 |
| Number of VLANs | 4096 |
| IP routing | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4096 |
| Multicast MAC address table | 1000 entries |
| Number of VLANs | 4096 |
| Jumbo frames | 9198 |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 128 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Packet buffer memory | 6 MB |
| Memory type | DRAM |
| Internal memory | 2000 MB |
| Flash memory | 4000 MB |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power connector | AC-in jack |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 125 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Input current | 1.6 - 0.7 A |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 445 mm |
| Depth | 288 mm |
| Height | 44 mm |
| Package type | Box |
In Stock
Excl. VAT: £2,883.30
Incl. VAT: £3,459.96
Incl. VAT: £3,459.96