SKU: C1300-48P-4X
In Stock
Excl. VAT: £1,328.78
Incl. VAT: £1,594.53
Incl. VAT: £1,594.53
SKU: C1300-48P-4G
In Stock
Excl. VAT: £1,248.35
Incl. VAT: £1,498.01
Incl. VAT: £1,498.01
SKU: C1200-48T-4G
In Stock
Excl. VAT: £415.17
Incl. VAT: £498.20
Incl. VAT: £498.20
SKU: C1200-48P-4X
In Stock
Excl. VAT: £615.97
Incl. VAT: £739.16
Incl. VAT: £739.16
SKU: MS125-48FP-HW
In Stock
Excl. VAT: £2,625.00
Incl. VAT: £3,150.00
Incl. VAT: £3,150.00
SKU: JL686B
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: JL815A
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: JL557A
Key Features:
| Brand | HPE |
| Product Type | Network switch |
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| 10G support | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Throughput | 112 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 3.8 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.6 µs |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| MAC address table | 32768 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Processor frequency | 1016 MHz |
| Memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 1024 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Processor model | ARM Cortex-A9 |
| Packet buffer memory | 12.38 MB |
| Stackable | Yes |
| Power consumption (max) | 980 W |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 740 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Width | 43.9 mm |
| Depth | 442.5 mm |
| Height | 324.2 mm |
| Weight | 4.79 kg |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: JL682A
In Stock
Excl. VAT: £171.70
Incl. VAT: £206.04
Incl. VAT: £206.04
SKU: JL813A
In Stock
Excl. VAT: £184.76
Incl. VAT: £221.71
Incl. VAT: £221.71
SKU: MS225-48FP-HW
Key Features:
| Brand | Cisco |
| Type | Network Switch - Managed |
| Ports | 48 |
| Switch layer | L2 |
| Power consumption | 740 W |
| Ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| GMP snooping | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Number of VLANs | 4095 |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 4095 |
| Number of VLANs | 4095 |
| MAC address table | 32000 entries |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Number of queues | 8 |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 320555 h |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 320555 h |
| Rack mounting | Yes |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP server, DHCP client |
| Multicast support | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Power consumption (max) | 882 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47/63 Hz |
| Power consumption (typical) | 54 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 484.6 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 43.8 mm |
| Weight | 4.37 kg |
In Stock
Excl. VAT: £3,127.74
Incl. VAT: £3,753.29
Incl. VAT: £3,753.29
SKU: GS752TPP-300EUS
In Stock
Excl. VAT: £646.49
Incl. VAT: £775.79
Incl. VAT: £775.79