SKU: 21HM004QUK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad X1 Carbon |
| Screen size | 14 Inch |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium, Carbon fibre |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000:01:00 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Upgradable |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Intel Connectivity Performance Suite |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Housing material | Aluminium, Carbon fibre |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP |
| Compliance certificates | RoHS |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor, SSD |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certification | MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 222.5 mm |
| Height | 15.4 mm |
| Weight | 1.12 kg |
Get Instant Price
SKU: 21HM0072UK
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core i7 |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad X1 Carbon |
| Screen size | 14 Inch |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium, Carbon fibre |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| HD type | 2.8K |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 100000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR True Black 500 |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i7 |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor, SSD |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certification | MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 222.5 mm |
| Height | 15.4 mm |
| Weight | 1.12 kg |
Get Instant Price
SKU: 21NS0010UK
Key Features:
| RAM | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen size | 14 Inch |
| Colour name | Black, Paint |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | 2.8K |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Copilot key | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Depth | 214.8 mm |
| Height (front) | 8.08 mm |
| Height (rear) | 1.44 cm |
| Weight | 986 g |
Get Instant Price
SKU: 20UGS48205
Get Instant Price
SKU: 21LU0025UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen size | 13.3 Inch |
| Colour name | Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 50.00069444 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 1 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 54.7 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, SSD, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certification | MIL-STD-810H military test passed |
| PSTI certified | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Width | 301.7 mm |
| Depth | 214.8 mm |
| Height | 15.9 mm |
| Weight | 1.17 kg |
Get Instant Price
SKU: 20UGS48105
Get Instant Price