SKU: 21A400B5UK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| AC adapter power | 65 W |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Certification | ENERGY STAR,EPEAT Silver,ErP,RoHS |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, ErP, RoHS |
| Width | 357 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
Get Instant Price
SKU: 21DL0005UK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Mineral Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 40 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MMC, SD, SDHC, SDXC |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 6 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor, HDD |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP |
| Width | 357 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
Get Instant Price
SKU: 21KK001CUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Screen size | 16 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 45 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Width | 356 mm |
| Depth | 253.5 mm |
| Height | 17.5 mm |
| Weight | 1.7 kg |
Get Instant Price
SKU: 21SH0085UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel Core 5 |
| Screen size | 16 inches |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, SSD, Supervisor, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Width | 356 mm |
| Depth | 253.5 mm |
| Height | 17.5 mm |
| Weight | 1.7 kg |
Get Instant Price
SKU: 21MR004VUK
Get Instant Price
SKU: 21MX0015UK
Get Instant Price
Lenovo ThinkCentre M70q Gen 4 Intel Core i5-13400T 8GB 256GB SSD Windows 11 Pro Mini PC (12E30058UK)
SKU: 12E30058UK
Get Instant Price
SKU: 20TA000CUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | Intel Core i5 |
| Screen size | 14 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Processor | ThinkPad E14 |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Graphite Black |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 33.33402778 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Configurable TDP-down frequency | 0.9 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor model | i5-1135G7 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-up frequency | 2.4 GHz |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 11.9 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | No |
| Width | 324 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.64 kg |
Get Instant Price
SKU: 21JR0004UK
Get Instant Price
SKU: 21JR0008UK
Get Instant Price
SKU: 21M3002HUK
Get Instant Price
SKU: 21EB0042UK
Get Instant Price