SKU: NX.A6UEK.001
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | Chromebook 311 (C722-K200) |
| Screen size | 11.6 inches HD (1366×768) |
| Colour | Shale Black |
| Hard disk size | 32 GB eMMC |
| CPU model | MediaTek MT8183 |
| RAM memory | 4 GB LPDDR4X |
| Operating system | ChromeOS |
| Special feature | Lightweight & portable |
| Graphics card | Integrated ARM Mali-G72 MP3 |
| Design | |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Original brand name | Acer |
| Display | |
| HD type | HD |
| Panel type | LCD |
| LED backlight | Yes |
| Display diagonal (metric) | 29.5 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Native aspect ratio | 16:09 |
| Processor | |
| Coprocessor cores | 4 |
| Coprocessor model | A53 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | A73 |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor family | ARM Cortex |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Flash memory | 32 GB |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | ARM Mali |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G72 MP3 |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | ARM |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 20 h |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 296 mm |
| Depth | 206 mm |
| Height | 21.1 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 29.5 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Available on Backorder
Get Instant Price
SKU: NX.K06EK.005
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | Chromebook 314 C934 |
| Screen size | 14 inches Full HD (1920×1080) IPS |
| Colour | Iron/Grey |
| Hard disk size | 64 GB eMMC |
| CPU model | Intel Pentium Silver N6000 |
| RAM memory | 8 GB LPDDR4X |
| Operating system | ChromeOS |
| Special feature | OceanGlass touchpad |
| Graphics card | Intel UHD Integrated Graphics |
| Design | |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor | |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N5100 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 32 GB |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Total SSDs capacity | 32 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 11.5 h |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 3264 mm |
| Depth | 2250 mm |
| Height | 200 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
Available on Backorder
Get Instant Price