SKU: 82W4000JUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 64 GB |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Screen size | 12.2 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Model name | 500e Yoga Chromebook |
| Colour | Grey |
| Operating system | ChromeOS |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel UHD Graphics |
| Colour name | Graphite Grey |
| Product type | Chromebook |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| HD type | WUXGA |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 31 cm (12.2") |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.5 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 47 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Width | 287 mm |
| Depth | 208 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Weight | 1.32 kg |
Get Instant Price
SKU: 82S10005UK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Thunder Black |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| HD type | WUXGA |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| RGB colour space | NTSC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK International |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery life (max) | 12.4 h |
| Battery capacity (Watt-hours) | 51 Wh |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Certification | EPEAT Silver ENERGY STAR 8.0 ErP Lot 3 TCO Certified RoHS compliant |
| Width | 305 mm |
| Depth | 216.8 mm |
| Height | 17.6 mm |
| Weight | 1.45 kg |
Get Instant Price