SKU: X1504VA-BQ2897W
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i3 |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS-Level |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 1x1 |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Market positioning | Home |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver |
| Repairability index | 8.4 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Compliance certificates | REACH |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Width | 359.7 mm |
| Depth | 232.5 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
In Stock
Excl. VAT: £338.63
Incl. VAT: £406.35
Incl. VAT: £406.35
New
New
SKU: M1502YA-NJ033W
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Brand | Lenovo |
| Graphic Model | Vivobook 15 |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Introduction year | 2023 |
| HD type | Full HD |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| DC-in jack | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Width | 359.7 mm |
| Depth | 232.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
In Stock
Excl. VAT: £475.67
Incl. VAT: £570.80
Incl. VAT: £570.80
New
New
SKU: X1504VA-NJ1617W
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Brand | Asus |
| Model | Vivobook 15 |
| Housing material | Plastic |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Antenna type | 1x1 |
In Stock
Excl. VAT: £370.88
Incl. VAT: £445.05
Incl. VAT: £445.05
SKU: X1504ZA-NJ104W
Key Features:
| Brand | Asus | |
| Model | vivobook 15 | |
| Ram | 8GB | |
| Storage | 512 SSD | |
|
Laptop | |
| Form factor | Clamshell | |
| Product colour | Silver | |
| HD type | Full HD | |
| LED backlight | Yes | |
| Display brightness | 250 cd/m² | |
| Touchscreen | No | |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") | |
| Anti-glare screen | Yes | |
| Maximum refresh rate | 60 Hz | |
| RGB colour space | NTSC | |
| Colour gamut | 0.45 | |
| Native aspect ratio | 0.672916667 | |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i3 | |
| Processor cache type | Smart Cache | |
| Processor cache | 10 MB | |
| Processor model | i3-1215U | |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz | |
| Processor cores | 6 | |
| Processor threads | 8 | |
| Processor manufacturer | Intel | |
| Processor family | Intel® Core™ i3 | |
| Processor base power | 15 W | |
| Maximum turbo power | 55 W | |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz | |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz | |
| Performance cores | 2 | |
| Efficient cores | 4 | |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM | |
| Internal memory | 8 GB | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM | |
| Memory slots | 1x SO-DIMM | |
| Discrete graphics card | No | |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics | |
| On-board graphics card | Yes | |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available | |
| On-board GPU manufacturer | Intel | |
| Audio system | SonicMaster | |
| Built-in microphone | Yes | |
| Front camera | Yes | |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels | |
| Privacy camera | Yes | |
| Privacy type | Privacy shutter | |
| Front camera HD type | HD | |
| Optical drive type | No | |
| Mobile network connection | No | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) | |
| Ethernet LAN | No | |
| Bluetooth | Yes | |
| Bluetooth version | 5.3 | |
| Antenna type | 1x1 | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 | |
| HDMI ports quantity | 1 | |
| HDMI version | 1.4 | |
| Combo headphone/mic port | Yes | |
| USB Power Delivery (USB PD) | No | |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm | |
| DC-in jack | Yes | |
| Pointing device | Touchpad | |
| Numeric keypad | Yes | |
| Operating system architecture | 64-bit | |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. | |
| Operating system installed | Windows 11 Home | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 | |
| Compliance certificates | REACH | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) | |
| Number of battery cells | 3 | |
| Battery capacity | 42 Wh | |
| AC adapter power | 45 W | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V | |
| AC adapter output current | 2.37 A | |
| AC adapter output voltage | 19 V | |
| USB Power Delivery (USB PD) | No | |
| USB Type-C charging port | No | |
| DC-in jack | Yes | |
| Password protection | Yes | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes | |
| Password protection type | BIOS, User | |
| Fingerprint reader | No | |
| Compliance certificates | REACH | |
| Sustainability compliance | Yes | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver | |
| Width | 359.7 mm | |
| Depth | 232.5 mm | |
| Height | 17.9 mm | |
| Weight | 1.7 kg | |
| Package weight | 3.16 kg | |
| Package width | 65 mm | |
| Package height | 288 mm | |
| Package depth | 481 mm | |
| AC adapter included | Yes |
Get Instant Price
