SKU: X1502ZA-BQ162W
Get Instant Price
SKU: X1500EA-EJ2365W
Get Instant Price
SKU: X515EA-BQ945T
Key Features:
| Brand | Asus |
| Graphic Model | Vivobook 15 |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Weight | 1.8Kg |
| Connectivity | USB 3.1 |
| Processor | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Screen Size | 15.6 in |
| Touchscreen | No |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Optical Drive | No DVD Drive |
| Backlit Keyboard | No |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Most Suitable For | Everyday Use |
Get Instant Price
SKU: X515FA-EJ017T
Key Features:
| Brand | Asus | |
| Graphic Model | Vivobook 15 | |
| RAM | 8 GB | |
| Storage | 256 SSD | |
| Product type | Laptop | |
| Connectivity | USB | HDMI | |
| Processor | Intel Core i3 | |
| Processor Model | i3-10110U | |
| Processor Generation | 10th gen Intel Core i3 | |
| Processor Speed | 2.10 GHz | |
| Processor Core Count | 2 | |
| Screen Size | 15.6 in | |
|
No | |
|
Full HD | |
| Graphics Manufacturer | Intel | |
| Graphics Processing Type | Integrated/On-Board Graphics | |
| Graphics | Intel UHD | |
| Bluetooth | Yes | |
| Built-in Speakers | 2 | |
| Integrated Webcam | Yes | |
| Optical Drive | No DVD Drive | |
| Backlit Keyboard | No | |
| Operating System | Windows 10 Home | |
| Most Suitable For | Casual Computing |
Get Instant Price
SKU: X515JA
Key Features:
| Brand | Asus | |
| Model | vivobook 15 | |
| Ram | 8GB | |
| Storage | 256 SSD | |
|
Laptop | |
| Housing material | Plastic | |
| Form factor | Clamshell | |
| Product colour | Silver | |
| HD type | Full HD | |
| LED backlight | Yes | |
| Touchscreen | No | |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") | |
| Anti-glare screen | Yes | |
| RGB colour space | NTSC | |
| Colour gamut | 0.45 | |
| Native aspect ratio | 0.672916667 | |
| Processor generation | 10th gen Intel® Core™ i3 | |
| Configurable TDP-down | 13 W | |
| Configurable TDP-down frequency | 0.9 GHz | |
| Processor cache | 4 MB | |
| Processor frequency | 1.2 GHz | |
| Processor model | i3-1005G1 | |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz | |
| Processor cores | 2 | |
| Processor manufacturer | Intel | |
| Processor family | Intel® Core™ i3 | |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM | |
| Discrete graphics card | No | |
| On-board graphics card | Yes | |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available | |
| On-board GPU manufacturer | Intel | |
| Audio system | SonicMaster | |
| Built-in microphone | Yes | |
| Front camera | Yes | |
| Optical drive type | No | |
| Mobile network connection | No | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) | |
| Ethernet LAN | No | |
| Bluetooth | Yes | |
| Bluetooth version | 4.1 | |
| Antenna type | 1x1 | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 | |
| HDMI ports quantity | 1 | |
| HDMI version | 1.4 | |
| Headphone outputs | 1 | |
| Combo headphone/mic port | Yes | |
| DC-in jack | Yes | |
| Repairability index | 6.1 | |
| Pointing device | Touchpad | |
| Numeric keypad | Yes | |
| Operating system architecture | 64-bit | |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers | |
| Operating system installed | Windows 11 Home | |
| Market positioning | Home | |
| Repairability index | 6.1 | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes | |
| Intel TSX-NI | No | |
| Intel Trusted Execution Technology | No | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes | |
| Intel 64 | Yes | |
| Idle States | Yes | |
| Execute Disable Bit | Yes | |
| Embedded options available | No | |
| CPU configuration (max) | 1 | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) | |
| Number of battery cells | 2 | |
| Battery capacity | 37 Wh | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V | |
| AC adapter output voltage | 19 V | |
| DC-in jack | Yes | |
| Password protection | Yes | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes | |
| Password protection type | BIOS, User | |
| Cable lock slot | Yes | |
| Width | 360.2 mm | |
| Depth | 234.9 mm | |
| Height | 19.9 mm | |
| Weight | 1.8 kg | |
| On-board graphics card | Yes | |
| Audio system | SonicMaster | |
| Anti-glare screen | Yes |
Get Instant Price