SKU: 21MW0023UK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000,100 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 7.23 h |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Continuous video playback time | 12.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Width | 356 mm |
| Depth | 253.5 mm |
| Height | 17.5 mm |
| Weight | 1.7 kg |
In Stock
Excl. VAT: £435.38
Incl. VAT: £522.45
Incl. VAT: £522.45
SKU: 21KH00QXUK
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Screen size | 16 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 71 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Depth | 253.5 mm |
| Height | 17.5 mm |
| Weight | 1.7 kg |
In Stock
Excl. VAT: £483.75
Incl. VAT: £580.50
Incl. VAT: £580.50
SKU: 21NH0004UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Processor | Qualcomm Snapdragon |
| Screen size | 16 Inches |
| Brand | Lenovo |
| Colour name | Luna Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Copilot key | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 84 Wh |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 356.4 mm |
| Depth | 248.4 mm |
| Height | 16.7 mm |
| Weight | 1.82 kg |
In Stock
Excl. VAT: £540.71
Incl. VAT: £648.85
Incl. VAT: £648.85
SKU: 21MX0012UK
Get Instant Price
SKU: 21SH0085UK
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel Core 5 |
| Screen size | 16 inches |
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.673611111 |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, SSD, Supervisor, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Width | 356 mm |
| Depth | 253.5 mm |
| Height | 17.5 mm |
| Weight | 1.7 kg |
Get Instant Price