SKU: NX.KSGEK.001
Key Features:
| Brand | Acer |
| Model Name | Swift Go 14 |
| Screen size | 14 in 2.8K OLED Display, 2880 x 1800 |
| Colour | Silver |
| Hard disk size | 1 TB SSD |
| CPU model | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| RAM memory | 16 GB RAM |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Special feature | Wi-Fi 6 slim and lightweight design |
| Graphics card | Intel Arc Graphics |
| Design | |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Display | |
| HD type | WQXGA+ |
| Display surface | Gloss |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 500 |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum display brightness (HDR) | 500 cd/m² |
| Display technology marketing name | CineCrystal |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Processor | |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor model | 125H |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 18 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Efficient-core base frequency | 0.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory data transfer rate | 6400 MT/s |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | M.2, PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Video | |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| On-board graphics card cores | 7 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 3 |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Front camera HD type | Quad HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Killer Wi-Fi 6E 1675i |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Killer |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 10 h |
| Battery capacity | 65 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 100 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 312.9 mm |
| Depth | 217.9 mm |
| Height | 14.9 mm |
| Weight | 1.32 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.28 kg |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 288 mm |
| Package depth | 457 mm |
| Cables included | AC |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| WLAN controller model | Killer Wi-Fi 6E 1675i |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Country of origin | China |
Get Instant Price