SKU: 9V1N8AT#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 SSD |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Brand | HP |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Colour name | Pike silver aluminum |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1334U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 140 |
| Width | 359.4 mm |
| Depth | 233.9 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.79 kg |
In Stock
Excl. VAT: £725.50
Incl. VAT: £870.60
Incl. VAT: £870.60
SKU: 9G882ES#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Screen size | 15.6 Inches |
| Brand | HP |
| Display | 15.6" 1920 x 1080 |
| Input Device | ClickPad |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Gigabit Ethernet |
| Battery | 3-cell |
| Features | HP Tamper Lock |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Dimensions (WxDxH) | 35.94 cm 1.99 cm |
| Weight | 1.79 kg |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Max Turbo Speed | 4.6 GHz |
| Number of Cores | 10-core |
| Cache | L3 - 12 MB |
| Features | Intel Turbo Boost Technology |
| Type | 15.6" - IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Widescreen | Yes |
| Keyboard Name | HP Premium |
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Multi-touch clickpad, spill-resistant |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Features | Dual stream (2x2) |
| Integrated Options | HP Tamper Lock |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Compliant Standards | CSA, VCCI, BSMI, CCC, FIPS 140-2 Level 2, FCC, RoHS, ICES, Common Criteria EAL4+, KC |
| Dimensions (WxDxH) | 35.94 cm 1.99 cm |
| Weight | 1.79 kg |
In Stock
Excl. VAT: £605.53
Incl. VAT: £726.63
Incl. VAT: £726.63
SKU: 9Y6R8AT#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour name | Pike silver aluminum |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i5-1334U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor base power | 15 W |
Get Instant Price
SKU: 8A5W6EA#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel® Core™ i5 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Brand | HP |
| Model | ProBook 450 |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Native aspect ratio | 0.672916667 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 1.3 GHz |
| Processor model | i5-1335U |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
Get Instant Price