SKU: A23FREA#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 SSD |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 |
| Brand | HP |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | RZ616 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP front camera | HP Webcam FHD |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98E+11 |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP front camera | HP Webcam FHD |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Fingerprint reader | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS, VCCI |
| Depth | 224.4 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Weight | 1.39 kg |
In Stock
Excl. VAT: £970.59
Incl. VAT: £1,164.71
Incl. VAT: £1,164.71