SKU: 9V1N5AT#ABU
Key Features:
| RAM | 16 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Screen Size | 14 Inch |
| Colour | Pike silver aluminum |
| Model name | EliteBook 660 |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Number of speakers | 2 |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 10% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Width | 321.9 mm |
| Depth | 213.9 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
In Stock
Excl. VAT: £657.20
Incl. VAT: £788.64
Incl. VAT: £788.64
SKU: 8A5V9EA#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB SSD |
| Processor | Intel core i5 |
| Screen size | 13.3 Inches |
| Brand | HP |
| Model name | ProBook 440 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel® UHD Graphics |
| Colour name | Pike silver aluminum |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Panel type | IPS |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive type | No |
| Mobile network connection | No |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Width | 321.9 mm |
| Depth | 213.9 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
In Stock
Excl. VAT: £634.94
Incl. VAT: £761.93
Incl. VAT: £761.93
SKU: A23FNEA#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Screen Size | 14 Inch |
| Brand | HP |
| Model name | ProBook 440 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | HP Wolf Security,Versatile Connectivity |
| Graphics card | Intel Graphics |
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 1.98415E+11 |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 140 |
| Width | 318.6 mm |
| Depth | 224.4 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Weight | 1.39 kg |
In Stock
Excl. VAT: £615.66
Incl. VAT: £738.79
Incl. VAT: £738.79
SKU: 9V1N6AT#ABU
Key Features:
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Processor | Intel Core i5 |
| Screen Size | 14 Inch |
| Brand | HP |
| Model name | ProBook 440 |
| Operating system | Windows 11 Pro |
| Special feature | Tilt, swivel, pivot |
| Graphics card | Intel Iris Xe Graphics |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Everyday |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 0.45 |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Smart AC Adapter | Yes |
| HP front camera | HP Webcam |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 51 Wh |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Width | 321.9 mm |
| Depth | 213.9 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
In Stock
Excl. VAT: £553.02
Incl. VAT: £663.63
Incl. VAT: £663.63